X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bale, reduty, maskarady. "Okazja, żeby potańczyć i znaleźć męża"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 17:40
- W XVIII-XIX wieku poznawanie nowych osób było bardzo ograniczone ze względu na etykietę i konwenanse, których należało się trzymać. Bale karnawałowe były więc okazją do nawiązywania nowych kontaktów oraz do szukania męża - opowiada Mariola Sztorc - blogerka i członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina".  
Audio
  • Jak bawili się Polacy w karnawale przed wiekami? (Klucz kulturowy/Czwórka)
XVIII-wieczne polskie maskarady były inspirowane wenecką tradycją karnawałową (zdj. ilustracyjne)
XVIII-wieczne polskie maskarady były inspirowane wenecką tradycją karnawałową (zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/COLOMBO NICOLA

Czytaj także
makijaż szminka 1200.jpg
Międzywojnie. Rewolucja w branży "beauty"

W dawnej Polsce, w karnawale, na redutach zwanych też maskaradami bawiły się wszystkie warstwy społeczne. - Każdy, kto wniósł niewielką opłatę, mógł w nich uczestniczyć i nie liczyło się jego pochodzenie. Pierwsze tego typu zabawy odbywały się w Warszawie, za czasów Augusta II Mocnego. Były organizowane w mieście przez różne instytucje, a jednym z warunków uczestniczenia w nich była karnawałowa maska - mówi gość Czwórki. 

Reduty były inspirowane balami karnawałowymi w Wenecji. Mariola Sztorc opowiada o najpopularniejszych wówczas przebraniach, tłumaczy w jaki sposób maski "luzowały" obyczajowy gorset arystokratów i zdradza do czego to prowadziło...   

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mariola Sztorc (autorka bloga "Garderoba historyczna", członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina")

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 15.16

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak