X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ORNO - biżuteria tworzona z potrzeby powrotu do codzienności

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 19:35
- Spółdzielnię ORNO tworzyli artyści i rzemieślnicy, którzy w czasach powojennego niedostatku postanowili celebrowali codzienność i realizować ideę "piękna na co dzień i dla wszystkich" - mówi kuratorka wystawy w Muzeum Warszawy, dr Anna Wiszniewska.
Audio
  • ORNO - biżuteria, która opowiada historię (Klucz kulturowy/Czwórka)
Wystawę Spółdzielna ORNO. Biżuteria oglądać można w stołecznym Muzeum Warszawy do 18 sierpnia 2019 roku
Wystawę "Spółdzielna ORNO. Biżuteria" oglądać można w stołecznym Muzeum Warszawy do 18 sierpnia 2019 rokuFoto: M. Sieczka/Muzeum Warszawy

Orno, po łacinie "zdobię", to bardzo dobra nazwa dla spółdzielni, które produkowała metaloplastykę, galanterię artystyczną i biżuterię dr Anna Wiszniewska 

Znana warszawska wytwórnia metaloplastyczna działała w latach 1949–2003. - Spółdzielnia Przemysłu Ludowego i Artystycznego ORNO powstała na zgliszczach i oferowała swoim klientkom i klientom luksus powrotu do przedwojennej normalności - opowiada gość Czwórki.

W ofercie ORNO miało pierścienie, bransolety, naszyjniki, wisiory, klipsy, spinki do mankietów, klamry do włosów, perfumetki a nawet noże do papieru. - Dużą popularnością cieszyły się także srebrne puderniczki. Dostępne były w różnych rozmiarach, grawerowane lub kameryzowane, czyli ozdobione kamieniami jubilerskimi - tłumaczy Anna Wiszniewska.  

Zakupy w ORNO robiły głównie panie, które wywodziły się z inteligencji dr Anna Wiszniewska

Jak artyści-rzemieślnicy radzili sobie w trudnych czasach PRL-u? Co zapewniała im wspólna organizacja? Jakie napotykali przeszkody w działalności? Kim był Romuald Rochacki i dlaczego historia ORNO to także opowieść o tym, jak kształtował się gust Polaków? 


Wystawa "Spółdzielna ORNO. Biżuteria" Wystawa "Spółdzielna ORNO. Biżuteria"

W audycji zajrzeliśmy także do Ogrodzieńca na Międzynarodowy Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza - XVI Najazd Barbarzyńców - Na Kupieckim Szlaku - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Anna Wiszniewska (Instytutu Sztuki PAN, współkuratorka wystawy)

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak