X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łemkowszczyzna. "Tam można poczuć się jak w domu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 14:00
- Łemkowie są bardzo serdeczni, choć dawniej byli równie bardzo nieufni - mówił Tadeusz Konador, muzykolog. - Jeśli zdobyło się jednak ich zaufanie, człowiek stawał się ich rodziną.
Audio
  • O kulturze, języku, muzyce oraz przy muzyce łemkowskiej opowiada Tadeusz Konador (Klucz kulturowy/Czwórka)
Skansen
Skansen Foto: Shutterstock.com

Łemkowie są bardzo otwarci na inne kultury i muzykę. Dlatego w ich twórczości można usłyszeć zarówno węgierskiego "Czardasza", jak i śpiewne ukraińskie kołysanki, a także polskie rytmy Tadeusz Konador

Łemkowie to wschodniosłowiańska grupa etniczna zamieszkująca obszar Beskidu Niskiego oraz zachodnich Bieszczadów. To także jedna z czterech grup prawnie uznanych za mniejszość etniczną w Polsce. Jak tłumaczył Tadeusz Konador, muzycznie i kultowo Łemkowie podobni są do górali, a górale do Łemków. Skąd wzięło się to porównanie i dlaczego, zdaniem gościa Czwórki boom na muzykę folkową rozpoczął się w Polsce w latach 90. ubiegłego stulecia właśnie od rozpropagowania muzyki łemkowskiej?

Co stało się w 1946 roku i podczas późniejszej akcji "Wisła", jak dziś widzą ówczesne wydarzenia Łemkowie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie zajrzeliśmy także do archiwum Polskiego Radia i wysłuchaliśmy nagrania sprzed lat - rozmowy Piotra Kędziorka z Michałem Jacenykiem, Łemką.   

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Tadeusz Konador (muzyk, producent muzyczny i muzykolog, znawca kultury łemkowskiej, założyciel portalu Folk.pl)

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 15.18

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska na literę "K". Mówimy po kaszubsku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 16:50
Są dumni ze swojego miejsca na ziemi, kultury i języka. - Możemy czytać książki takie jak "Ana z Zelony Grzëpë" i "Miedzwiôdk Pufôtk", czyli "Kubuś Puchatek". Mamy też własną literaturę i własny sposób opisywania świata - mówi Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Szymko o książce "Daleko/Blisko": w odkrywaniu świata najciekawsi są ludzie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:05
- Ludzie bardzo szybko się dziś nudzą. Wydając mnóstwo pieniędzy chcą się ścigać, kto pojedzie dalej i nie do końca biorą na poważnie swoje podróże. A dla mnie od początku podróżowanie było czymś bardzo ważnym. Nie jeżdżę po świecie, by coś zobaczyć, ale by coś przeżyć i czegoś się nauczyć. Dlatego podróżuję samotnie - mówił w Czwórce  Michał Szymko. 
rozwiń zwiń