X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trochę geologii, szczypta historii i beczka soli. Opowieść o białym złocie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 09:30
- Pod naszymy stopami znajduje się tyle soli, że właściwie jest to jedyny surowiec w Polsce, o którym nie musimy mówić w kategorii wystarczalności - przekonuje dr Sławomir Mazurek z Państwowego Instytututu Geologicznego. - Jest tego mnóstwo, na dodatek aż na 2/3 powierzchni naszego kraju.
Audio
  • Skąd się wzięła sól w Polsce? Rozmowa z drem Sławomirem Mazurkiem z Państwowego Instytutu Geologicznego (Klucz kulturowy/Czwórka)
Kopalnia soli w Wieliczce
Kopalnia soli w Wieliczce Foto: Andriana Syvanych / shutterstock

W dawnych czasach jeden bałwan solny kosztował tyle, co wieś. Stąd wzięło się powiedzenie, że trzeba słono za coś zapłacić dr Sławomir Mazurek

Z odkryciem złóż soli kamiennej w Polsce wiążą się różne legendy - m.in. ta o świętej Kindze. - Nie próbowałbym doszukiwać się w niej nawet ziarenka prawdy, ale w ustach przewodników po Kopalni Soli w Wieliczce ta opowieść brzmi bardzo dobrze - śmieje się ekspert. - Nie zmienia to jednak faktu, że Wieliczka jest piękna i unikatowa. Już w 1928 roku prof. Stefan Kreuz postulował utworzenie tam pierwszego w Polsce rezerwatu podziemnnego - dodaje.

Czym różnią się złoża soli w Polsce, dlaczego nie warto czerpać soli z Bałtyku, kto i kiedy z wydobycia tego minerału uczynił interes przynoszący ogromne zyski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Czytaj także
wieliczka justyna tylczyńska 1200.jpg
Wieliczka. Zwiedzaj kopalnię soli jak twardziel!

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Sławomir Mazurek (Państwowy Instytut Geologiczny)

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 15.15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkie tajemnice Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:00
Zbombardowany w 1939 roku, niemal doszczętnie zniszczony we wrześniu 1944 roku, na swoją odbudowę czekał aż 32 lata. - To, co po wojnie zastali wracający do Warszawy mieszkańcy, to były kupa gruzu, Brama Grodzka i  i sterczyna z oknem należącym do mieszkania Stefana Żeromskiego - opowiada przewodniczka Dorota Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gall Anonim. Kto tak naprawdę spisał nasze dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 17:50
- Jedynym źródłem badań, które pozwoliłyby ustalić kim tak naprawdę był Gall Anonim jest jego Kronika. Poza nią nie mamy żadnej niezależnej informacji o autorze pierwszej polskiej kroniki - mówi historyk prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń