Sahara rządzi sztuką. Pustynia buntuje się przeciw Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 10:35
- Do Maroka, do wioski berberyjskiej, pojechałam z pomysłem na zrobienie batiku o Warszawie - zdradza Joanna Nasiłowska. - Jednak krajobraz pustynny jest bardzo silny, pustynia się zbutowała przeciw moim planom - dodaje. 
Audio
  • Joanna Nasiłowska opowiada o swojej sztuce i rezydencji artystycznej w Maroku (Artystyczny Wybieg/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: poylock19/Shutterstock.com

Zanim Joanna Nasiłowska trafiła do wioski Berberów ukończyła studia z historii sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dwa lata spędziła na Erasmusie w Salonikach, gdzie na Uniwersytecie Arystotelesa uczęszczała na zajęcia malarstwa. Te doświadczenia spowodowały, że dziś podąża drogą artystyczną, podąża za swą twórczą pasją. 

Czytaj także:

dunas joanna 1200.jpg
Joanna Dunas. Aktorskie doświadczenia w Polsce i w Niemczech

- Pracownia, którą wybrałam na rezydencję artystyczną, mieści się w wiosce berberyjskiej w Maroku, na środku Sahary daleko o asfaltu, sklepu - opowiada gość Kasi Cygler. - Pojechałam tam z pomysłem na pracę, a wyjechałam z czymś innym - dodaje.

Joanna Nasiłowska poddała się miejscu, w którym się znalazła. - Dużo czasu spędzałam otoczona jedynie krajobrazem piasku - wspomina. Gdy artystka zaczęła tworzyć swoją pracę do akcji wkroczyły pustynne termity, to one są odpowiedzialne za kształt prac artystki. Jak artystka z nimi "współpracowała"? Jak powstawały prace z serii "Termity"? Gdzie można je zobaczyć? O tym m.in. w nagraniu z audycji. 

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Joanna Nasiłowska (artystka sztuk wizualnych, kurator wystaw, historyk sztuki)

Data emisji: 15.09.2019  

Godzina emisji: 15.13

pj/kd

Czytaj także

Michał Mroczka: artysta powinien być dyktatorem własnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 15:40
- W dzisiejszych czasach byłbym obłudnikiem, gdybym twierdził, że nie robię sztuki na sprzedaż. Nie jestem mnichem malarstwa, ja się z niego utrzymuję - mówi malarz Michał Mroczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Pakuła. Jak polskie malarstwo podbija europejskie rynki?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 11:09
Agnieszka Pakuła, artystka sztuk pięknych, już od czasów studiów intensywnie dba o to, by zaistnieć na tym rynku. To jej się udało. Jak przebiła się przez trudny artystyczny świat?
rozwiń zwiń