Konkurs Chopinowski od kulis. Co robią pianiści, gdy nie grają?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 15:58
Trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Na antenie Czwórki śledzimy, co się dzieje za jego kulisami. Sprawdzamy, kim prywatnie są młodzi artyści, którzy biorą w nim udział. Tym razem o swoim życiu pozamuzycznym opowiedzieli nam Julia Łozowska i Jakub Kuszlik. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Studio Seghrouchni

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny >>>

W rozpoczętym właśnie II etapie Konkursu Chopinowskiego możemy usłyszeć polonezy, walce i ballady. Młodzi artyści z całego świata grają je, by udowodnić, że ich poświęcenie muzyce nie poszło na marne. Czy mają życie poza muzyką? Co robią, gdy nie grają?

Posłuchaj
03:55 _PR4_AAC 2021_10_10-15-13-50.mp3 O swoim pozamuzycznym i muzycznym życiu opowiadają Julia Łozowska i Jakub Kuszlik (Artystyczny wybieg/Czwórka) 

Julia Łozowska zagrała w pierwszym etapie jako jedna z ostatnich. - Podchodząc do każdego tego rodzaju przedsięwzięcia wyobrażamy sobie zarówno przegraną, jak i wygraną. To naturalne, ja staram się o tym nie myśleć. Poziom jest niesamowicie wysoki, a decyzja należy do jury. My możemy zagrać najlepiej, jak potrafimy - opowiadała muzyk. Po godzinach ćwiczeń jednak warto zrelaksować nie tylko ciało, ale i umysł. Pianistka podkreślała, że w wolnych chwilach uwielbia spacerować po mieście. - Odwiedzam różne miejsca, uwielbiam też czytać książki - opowiadała Julia Łozowska.

Czytaj także:

W rozmowie z Czwórką podkreślała, że uwielbia muzykę Fryderyka Chopina, ale nie tylko - poza klasyką słucha polskiej alternatywy. - Gdy opowiadam o utworach klasycznych, ludzie widzą, że jestem tym zafascynowana. Mówię o emocjach ukrytych w utworach, o ich strukturze, historii, i o tym, jakie wnioski można z nich wyciągnąć. Wtedy być może niektórych udaje mi się zachęcić do sięgnięcia również po utwory klasyczne - opowiadała pianistka.

Julia Łozowska po występie:


W II etapie konkursu zobaczymy Jakuba Kuszlika. Pianista przyznał w rozmowie z Czwórką, że często zastanawia się nad tym, jak wyglądałoby jego życie, gdyby nie było w nim fortepianu. - Po występach, z których bywam niezadowolony, faktycznie o tym myślę, ale potem człowiek zawsze wraca do muzyki. To jest jak narkotyk, którego się nie porzuca - podkreślił muzyk. - Gdybym nie był pianistą, grałbym zapewne metal - opowiadał. - Z jednej strony marzy mi się stabilizacja, o którą ciężko w moim zawodzie, ale z drugiej ciężko mi wyobrazić sobie mnie samego w biurze - podkreślał.

Jakub Kuszlik po występie: 

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października. Tego dnia poznamy laureatów. 

. .

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.10.2021

Godzina emisji: 15.10

kd

Czytaj także

Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:15
- Chopina śpiewa się wspaniale, choć przyznam, że na początku miałam co do tego wątpliwości. Okazało się jednak, że wiele tematów stworzonych przez kompozytora jest bardzo śpiewnych - opowiada Natalia Kukulska.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 6. "II etap to zdecydowanie większe wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:00
- W jego wykonaniu trochę zabrakło mi zakończenia, tego finalnego akordu fortissimo. Mam wrażenie, że trochę boi się wykraczać poza pewien poziom ekspresji, pozwolić sobie na więcej. Mało kto z młodych pianistów tak wodzi walca jak on, Walc cis-moll był popisowy - tak mówiła Róża Światczyńska o występie polskiego pianisty Kamila Pacholca w pierwszej sesji porannej przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń