Meksykańska kuchnia i martwe natury - kontekst kulinarny w obrazach Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 14:26
Martwe natury, które malowała, wyrażały pierwiastki żeńskie i męskie. Rozcięte owoce miały sugerować przeciwieństwa, ale również uzupełnianie się obu płci - mówiła Zofia Starikiewicz, zastępca dyrektora w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Audio
  • Kontekst kulinarny w malarstwie Fridy Kahlo (Sztuka Jedzenia/Czwórka)
Niebieski Domek, rezydencja Fridy Kahlo i Diego Rivery, Meksyk
Niebieski Domek, rezydencja Fridy Kahlo i Diego Rivery, MeksykFoto: shutterstock/ Anton_Ivanov

szampan 1200.jpg
Co podczas uroczystej kolacji jedzą nobliści?

W twórczości artystki często pojawiały się motywy związane z jedzeniem. Jak się okazuje, nie były one przypadkowe. – Przede wszystkim trzeba podkreślić, że Frida w swoim życiu namalowała bardzo dużo martwych natur. Te martwe natury wyrażają głównie owoce charakterystyczne dla Meksyku np. arbuzy czy granaty. Charakterystycznym ich elementem jest to, że zawsze były bardzo kolorowe – opowiadała w rozmowie z Beatą Kwiatkowską.

Zofia Starikiewicz Martwe natury zawsze coś znaczą. Malarze niderlandzcy portretowali martwą naturę, ponieważ chcieli przypomnieć nam o śmierci. Martwe natury Fridy Kahlo były pochwałą życia

- W życiu prywatnym jedzenie było dla artystki bardzo ważne. W biografiach zarówno Fridy, jak i Diega można znaleźć rozbudowane opisy tego, w jaki sposób celebrowali śniadanie. Dbali o to, aby zawsze były pięknie podane i spożywane z pełnym spokojem - mówiła Zofia Starikiewicz.

O tym, co skwierczało w garnkach i na patelniach w tej meksykańskiej kuchni i czy ta słynna malarka "przemycała" motywy kulinarne na swoje płótna, opowiadaliśmy w audycji "Sztuka jedzenia". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Zofia Starikiewicz - zastępca dyrektora w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Data emisji: 17.12.2017

Godzina emisji: 15.10

ac/mc

Czytaj także

Oczy z czosnku, jabłka jako policzki...

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 16:21
"Arcimboldiana" to fotograficzny projekt Anny Tokarskiej, inspirowany niezwykłą twórczością XVI-wiecznego włoskiego artysty Giuseppe Arcimbolda. - Seria fotografii powstała na potrzebę mojego dyplomu na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. To mój ukłon w stronę Arcimbolda - mówi w Czwórce Anna Tokarska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksykańska wędrówka dusz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:00
Dzień Zmarłych jest jedną z najważniejszych uroczystości w Meksyku. 2 listopada najbardziej charakterystycznym dla tego święta elementem są ołtarze z ofiarami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk. "Do ostrości trzeba się przyzwyczaić"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:20
- Moim ulubionym specjałem kuchni meksykańskiej jest sos mole, czyli różnego rodzaju paryczki chili zmieszane z kakao i z czekoladą - opowiada podróżnik Szymon Góralczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czystość, klarowność i spokój - architektura w malarstwie hiszpańskich artystów XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:49
 - Jednym z powodów, dla których chciałam pokazać malarstwo hiszpańskie była możliwość porównania. Stworzenia sytuacji, w której prace rodzimych artystów będzie można się skonfrontować z sztuką hiszpańskich twórców – mówiła Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii Xanadu.
rozwiń zwiń