X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal kuchni żydowskiej. "Tisz" znaczy świętowanie

16 października w Warszawie wystartuje druga odsłona Festiwal Kuchni Żydowskiej TISZ. Impreza organizowana pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w tym roku odbędzie się pod hasłem "Dom".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: BigNavik/Shutterstock
O Audycji
Tytuł Festiwal kuchni żydowskiej. "Tisz" znaczy świętowanie
Prowadzący Beata Kwiatkowska 
Opis

Kuchnia żydowska to kuchnia z wiekowymi tradycjami. Mocniej niż z regionem związana z kalendarzem świąt religijnych. W tym roku pierwsze skrzypce zagra tradycja, bo wszystkie serwowane potrawy bazować będą na domowych recepturach.

- Najwięcej emocji wywołuje w nas jedzenie domowe. Dania serwowane w polskich domach są szczególnie zbliżone do receptur aszkenazyjskich. W tym roku postanowiliśmy więc przyjrzeć się naszemu wspólnemu dziedzictwu kulturalnemu – mówiły organizatorki wydarzenia.

Festiwal upamiętnia symbol domu w jeszcze jeden, wyjątkowy sposób. Jaki? W jaki sposób łączy się z gościnnością? Na ten temat w rozmowie inicjatorką wydarzenia - Magdą Maślak i Sabiną Francuz - założycielką kolektywu Mecyje kulturalnej grupy kulinarnej, działającej w krakowskim Chederze, propagatorka akcji #NotSoKosher.

W audycji odwiedziliśmy także Show French Touch. W Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbyła się gala kończąca projekt związany z francuską kulturą i jedzeniem. W kolacji uczestniczył m.in. Vincent Vergne, francuski mistrza serowarstwa.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 13.15

Goście Magdalena Maślak, Sabina Francuz
Playlista
Tagi
Playlista
  • Paul Kalkbrenner - No Goodbye
  • BLOSSOMS - Your Girlfriend
  • FAIR WEATHER FRIENDS - Carte Blanche (Edit)
  • Uffie - Difficult
  • SAMPA THE GREAT - Final Form (Edit)
  • THE DUMPLINGS - Bez Słów
  • KLESZCZ & DiNO - Spacer (feat. Lilu)
  • Iggy Pop - James Bond (Edit)