X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kakofonia decybeli czy śpiew przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 12:14
Taką polemikę budziła i nadal budzi muzyka stworzona w z sławnym "czarnym pokoju" Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. 1 listopada 2016 roku mija dokładnie 59 lat od powstania tego pionierskiego w Europie Wschodniej ośrodka muzyki elektronicznej.
Audio
  • Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - pionierzy muzyki elektronicznej w Europie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Zmarły niedawno Eugeniusz Rudnik - inżynier dźwięku w Studiu Eksperymentalnym PR, kompozytor i pionier muzyki elektroakustycznej
Zmarły niedawno Eugeniusz Rudnik - inżynier dźwięku w Studiu Eksperymentalnym PR, kompozytor i pionier muzyki elektroakustycznejFoto: Zygmunt Januszewski/TVP/PAP

Sprawdź również:
studio radiowe 1200.jpg
Eksperymenty w radiu. Jak powstała muzyka elektroniczna w Polsce?

- Inicjatorem Studia był Józef Patkowski, muzykolog i organizator życia muzycznego. Co ciekawe robił to przy aktywnym wsparciu Włodzimierza Sokorskiego, wówczas szefa Komitetu ds. Radia i Telewizji, a wcześniej ministra kultury, który wprowadzał w Polsce socrealizm czyli kompletnie antyawangardową estetykę - tłumaczy Michał Mednyk, główny kurator z wytwórni Bôłt Records wydawcy serii płyt "Polish Radio Experimental Studio".

Rozmówca Czwórki twierdzi, że PRL na mapie krajów bloku wschodniego miał szczególną pozycję - pod pewnym kamuflażem, sztuka awangardowa mogła się tutaj rozwijać. Dlatego też, mniej lub bardziej świadomie, twórczość elektroniczna sygnowana przez Studio Eksperymentalne PR dotknęła nas wszystkich.

Z audycji dowiadujemy się również, dlaczego inżynierowie dźwięku są odważniejsi w artystycznych eksperymentach niż kompozytorzy oraz co wspólnego ze studyjną twórcością ma współczesna elektronika, a nawet muzyka techno. Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji "Pierwsze Słyszę".

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Gość: Michał Mendyk (Bôłt Records)

Data emisji: 1.11.2016

Godzina emisji: 8.21

jsz/kul

     


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wczesne zabawy Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 13:00
Nurkowanie w archiwach polskiej awangardy przynosi kolejne perełki. Niezawodny Bôłt Records właśnie wydał serię takich "nowości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestaw się na słuch i poznawaj świat

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 12:28
Dźwięki tak jak obrazy są bodźcami wywołującym skojarzenia. Mogą opowiadać historie, przenosić nas w odległą przeszłość, albo, wykorzystane twórczo, interpretować teraźniejszość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Album "Kruche" Gaby Kulki to "miszmasz stylów"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 14:22
- Od postpunkowego kabaretu, poprzez jazz, aż po nowofalowy dancing - mówiła Katarzyna Dydo o wydanej we wrześniu nowej płycie tej wszechstronnej artystki. Po koncertach m.in. w Londynie, Pradze czy Oslo, 22 października Gaba Kulka wystąpi w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik. Wspomnienie o twórcy muzycznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 09:37
- Bardzo nie lubił gdy mówiono o nim "mistrz". Był człowiekiem niezwykle dowcipnym, patrzył na siebie z wielkim dystansem absolutnie nieprzystającym do jego wielkości - wspominał zmarłego kompozytora Marek Horodniczy.
rozwiń zwiń