Radio cyfrowe. Czy analog przejdzie do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 16:22
11 stycznia 2017 roku radio w Norwegii rozpoczyna proces przechodzenia na nadawanie cyfrowe. Co to oznacza dla słuchaczy i czy cyfryzacja czeka niebawem także inne europejskie kraje?
Audio
  • Blaski i cienie cyfryzacji radia (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/AlexLoban/domena publiczna

- To jest proces, który trwa już od wielu lat. W tej chwili w Norwegii mamy do czynienia z ostatnim etapem wygaszania sygnału FM, który potrwa jeszcze do kilkunastu lat - chodzi o nadawanie ogólnokrajowe i regionalne. Lokalne stacje radiowe nadal będą analogowe - mówi Piotr Wawrowski z Polskiego Radia. - Proces cyfryzacji jest nieunikniony, a radio cyfrowe daje nam znacznie więcej możliwości - dodaje.

Sprawdź także:
nowe technologie 1200x660.jpg
Nowe technologie. Co nas czeka w 2017?

Norwegowie już od dawna masowo korzystają z nowy odbiorników cyfrowych, więc te zmiany nie są im straszne. Na drodze do cyfryzacji jest także Wielka Brytania, jednak proces ten przebiega tam już od dwudziestu lat. A jak sytuacja wygląda w Polsce? - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce wdrażać proces cyfryzacji. Polskie Radio jest pionierem, a Czwórka liderem tej technologii - tłumaczy Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Z materiału przygotowanego przez Damiana Sikorskiego dowiecie się też, jak wygląda proces wdrażania radia cyfrowego, czemu sygnał analogowy szwankuje w rejonach górzystych, jak przekonać społeczeństwo do cyfrowych odbiorników oraz czy przyszłość radia należy do odbiorników typu smart.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji "Pierwsze słyszę".

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 7.15

jsz/kd

   

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes Polskiego Radia: przyszłość to cyfryzacja

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 18:30
Dzięki technologii cyfrowej za trzy lata wszystkie stacje Polskiego Radia będą słyszalne w całym kraju - mówi prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Było zdjęcie w sieci? Zatem to prawda

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 12:39
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Stanford młodzi ludzie niebezpiecznie i bezwarunkowo wierzą w to, co zobaczą lub przeczytają w sieci. Okazuje się, że 82 procent osób badanych do 23 roku życia ma z tym poważny problem.
rozwiń zwiń