Bartosz Janiszewski o biografii "Grzesiuk. Król życia"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 11:34
Jak pisze się biografię człowieka, który - samemu pisząc książki - właściwie już swoje życie opisał? - Jego powieści pokazują pewne wycinki z tego, co działo się w jego życiu. A ja chciałem pokazać całe życie Stanisława Grzesiuka, wszystko - mówił autor biografii legendarnego barda Bartosz Janiszewski.
Audio
  • Bartosz Janiszewski opowiada o książce "Grzesiuk. Król życia" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Stanisław Grzesiuk
Stanisław GrzesiukFoto: PAP/Zygmunt Januszewski

Bartosz Janiszewski Wychowywałem się na jego książkach i muzyce. To literatura kluczowa dla wielu chłopców w pewnym momencie życia

Stanisław Grzesiuk nazywany był bardem stolicy, a jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał ballady warszawskich przedmieść, znają pokolenia Polaków. - Był dla mnie przez wiele lat kimś w rodzaju legendy, superbohatera. Mam wrażenie, że w całej Warszawie ma on zresztą status postaci ikonicznej. Dlatego, pisząc książkę o nim musiałem go zdjąć z tego piedestału i zmierzyć się z jego legendą - opowiadał Janiszewski.

Opowiadał też o świecie przedwojennego Czerniakowa. - Mimo, że od tamtego czasu tak wiele się zmieniło, w gruncie rzeczy nie zmieniło się nic. Istotą są tu relacje, przyjaźnie, które kumulują się w pewnych środowiskach, dzielnicach - mówił Janiszewski. Tłumaczył, czym jego młodość różniła się od młodości Stanisława Grzesiuka, a w czym ich życia były do siebie podobne. Jak powstawał "Król życia", jak Janiszewski docierał do swoich rozmówców i co łączyło Stanisława Grzesiuka z Polskim Radiem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy, którą przeprowadził Kamil Jasieński.

zabawki balony prl 1200.jpg
Kształty PRL-u? "Magiczne obiekty pożądania"

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Bartosz Janiszewski (autor biografii Stanisława Grzesiuka pt. "Grzesiuk. Król życia")

Data emisji: 6.02.2017

Godzina emisji: 8.10

kd/jsz

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urban legends. "Wszyscy znają, nikt nie widział"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 18:00
Muszą być mroczne i zasłyszane od kogoś. - Każde miasto ma swoje "urban legends" - przekonują reporterzy Filipa Chajzera. - Są przekazywane z ust do ust i nie da się ich zweryfikować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie skansen, a tradycja" - piosenki starej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 15:51
Dawne szlagiery, kapele, warszawskie podwórka, dancingi, Grzesiuk - to świat odkryty na nowo przez Warszawskie Combo Taneczne pod dyrekcją Jana Młynarskiego, który w Czwórce opowiadał o tym niezwykłym projekcie i o swoich muzycznych inspiracjach.
rozwiń zwiń