"Białe skarpetki i komputery z Tajwanu". Jak zaczynali polscy biznesmeni?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:00
Książka Michała Matysa "Grube ryby. Jak zarobili swój pierwszy miliard" to historia 10 rekinów polskiego biznesu, ale także tego, jak Polska zmieniała się w latach 90. I jak w naszym kraju powstawał kapitalizm.
Audio
  • Michał Matys opowiada o powstawaniu książki "Grube ryby" i o początkach polskiego kapitalizmu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Maslowski Marcin/Shutterstock.com

Michał Matys Te spotkania miały bardzo różny przebieg. Pamiętam, jak Ryszard Krauze, który akurat komputeryzował ZUS siedział podczas wywiadu naprzeciwko mnie w hotelu, palił cygaro i puszczał mi nad głową kółka z dymu

Zbieranie materiałów na tę książkę trwało ponad 25 lat. Matys zaczął drążyć temat, gdy kapitalizm w Polsce jeszcze raczkował. Choć z wykształcenia jest archeologiem, w latach 90. ubiegłego stulecia pracował jako dziennikarz, spotykał się z ludźmi, rozmawiał, pytał. - Gdy zaczynałem pisać artykuły na ten temat, jeszcze nie myślałem o zebraniu ich w formę książkową. Na moich oczach rozgrywały się największe transakcje i prywatyzacje III RP, m.in. Telekomunikacja Polska kupowana była przez Jana Kulczyka i Francuzów za 18 mld złotych - opowiadał gość Kamila Jasieńskiego. Jak przyznał, rozmowy z polskimi rekinami biznesu nie były jednak łatwe. - Czy gdyby miał pan receptę, jak zdobyć milion, podzieliłby się pan nią chętnie z innymi? - pytał w Czwórce prowadzącego audycję jego gość.

Michał Matys Najważniejsze było to, by dobrze przygotować się do rozmów. Praca nad tą książką polegała tak naprawdę na tym, by z rozmaitych fragmentów informacji, które mi przekazywano, ułożyć spójną opowieść i rzeczywiście znaleźć odpowiedź na pytanie, jak pierwszy miliard został zarobiony

W programie zdradzał jednak kulisy i historie niektórych z wielkich transakcji, które zmieniły oblicze naszego kraju, i wspominał wywiady, które przeprowadzał, m.in. z Ryszardem Krauze, czy Michałem Sołowowem. Który z biznesmenów zaproponował Matysowi "małego kalafiora" do zjedzenia, kto pod Poznaniem produkował akumulatory do Maluchów, a kto nosił białe skarpetki i części komputerowe przywoził do kraju z Tajwanu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Michał Matys (autor książki "Grube ryby. Jak zarobili swój pierwszy miliard")

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 8.05

kd/jsz

Czytaj także

Biznes społeczny. Zmienia świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 17:19
O kondycji przedsiębiorczości społecznej w Polsce i na świecie rozmawiamy w "Dajesz radę" z Agnieszką Osytek, przedsiębiorczynią aktywnie działającą na rzecz społeczności Głuchych, współzałożycielką start-upu Migam oraz polską finalistką prestiżowego konkursu "Chivas The Venture".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kreatywne umysły od kuchni. Jak pracują twórcy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:50
- Wydawałoby się, że jej żywiołem jest spontaniczność, tymczasem Sylwia Chutnik ma wszystko zaplanowane co do minuty i nigdzie nie rusza się bez kalendarza - opowiada Agata Napiórska, autorka książki "Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieetyczny biznes. Jak naprawdę powstają smartfony?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 13:50
Cyna, tantal, wolfram, złoto - te minerały znajdziemy w naszych telefonach komórkowych, komputerach, tabletach, w sprzęcie forograficznym, AGD, oświetleniowym, czy w samochodach o napędzie elektrycznym. Są pozyskiwane głównie w Afryce przez producentów elektroniki, którzy nie kontrolują warunków, w jakich surowce te są wydobywane.
rozwiń zwiń