Reggae na liście UNESCO. To światowe dobro kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:00
Tym samym ten gatunek stał się chroniony obok 300 innych niematerialnych dziedzictw i tradycji kulturowych.
Audio
  • Jak reggae trafiło na listę UNESCO? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/Englund/dom. publiczna

Reggae to pozytywny przekaz "one love". Najpierw był to głos czarnej społeczności na Jamajce, teraz jest to język całego świata Maken   

Zdaniem UNESCO - muzyka reggae działa jako narzędzie do swobodnego wyrażania opinii, jest oczyszczająca i wpływa na międzynarodową dyskusję m.in. na temat wolności, szacunku i człowieczeństwa. - Specjaliści z UNESCO potwierdzili to, o czym cżęsto mówię słuchaczom, że reggae to coś więcej niż tylko muzyka - opowiada Mirosław "Maken" Dzięciołowski. Dlaczego reaggae ma uniwersalny przekaz i od dawna nie dotyczy już tylko mieszkańców Jamajki, jakie były najważniejsze punkty zwrotne w historii tego gatunku? Skąd się wzięło przekonanie, że jamajskie reggae jest jak czyste złoto? O tym m.in. w  materiale Weroniki Puszkar.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 6.30

kul

Czytaj także

Zion Train na scenie Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 08:00
Zion Train, legenda future dubu, obchodzi w 2018 roku 30-lecie istnienia grupy. Z tej okazji zespół zaplanował trzy koncerty w Polsce, w ramach trasy "30 Years in Dub". Jeden z nich w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót po 30 latach. Strojnowy z płytą "Wolność serc"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 22:00
"Wolność Serc" jest pierwszym singlem promującym nowy album grupy Strojnowy pod tym samym tytułem. To także powrót na scenę po 30 latach przerwy Piotra "Struny" Strojnowskiego - pierwszego lidera i wokalisty zespołu Daab. 
rozwiń zwiń