Kultowe teledyski po liftingu, czyli Janet Jackson w HD

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 13:30
Kultowe teledyski z lat 80. i 90. zostały odnowione cyfrowo. Możemy je oglądać w sieci dzięki współpracy serwisu YouTube i wytwórni Universal Music Group. - To dobry krok, choć w tym wypadku sądzę, że podyktowany pewnym skandalem - uważa dziennikarz muzyczny "Teraz Rock" Bartek Koziczyński.
Audio
  • Odmłodzone teledyski - w współpracy YouTube'a z Universalem (Pierwsze słyszę/Czwórka)
okładki płyt Janet Jackson
okładki płyt Janet JacksonFoto: Kraft74/Shutterstock.com

Ten skandal to pożar w Universal Studios z 2008 roku, który w tym roku, w artykule "Dzień, w którym spłonęła muzyka" opisał jeden z dziennikarzy "New York Times". Wytwórnia straciła wówczas tysiące taśm-matek z muzyką oraz nagrania takich artystów jak Nirvana, Joni Mitchell, Janet Jackson i wielu innych.


Czytaj także
shutterstock teatr kamera 1200.jpg
Jak zrobić teledysk dla gwiazdy muzyki?

W ramach projektu do 2020 roku zremasterowanych ma zostać tysiąc teledysków - w tym kilka ikonicznych klipów. - Wśród artystów są m.in. Billy Idol, Beastie Boys, Boyz II Men, Janet Jackson, Kiss, Lionel Richie i Tom Petty - wymienia Maciej Majewski z "Metal Hammer Polska".

Jaką rolę w tym procesie odgrywają twórcy klipów? Czy można "odmłodzić" wizję artystyczną reżysera? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 7.21

kul/pj

Czytaj także

Britpop. "Najbardziej wtórny gatunek w historii muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:50
W latach 90. fani muzyki w Wielkiej Brytanii żyli potyczkami słownymi Damona Albarna z braćmi Gallagher, a wyniki sprzedaży płyt zespołu Blur pojawiały się w głównym wydaniu wiadomości BBC. - Britpop przywrócił wiarę Brytyjczyków w chwytliwe, gitarowe piosenki. Jak choćby te, które kilka lat wcześniej grała grupa The Smith - opowiada autorka muzycznego cyklu, Martyna Ogonek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiohead. "Pixies maczane w sosie a'la The Smiths"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 13:40
- Radiohead to dla mnie hybryda grunge'u i prześmiewczego indie rocka spod znaku Pixies umaczanego w sosie a'la The Smiths - opowiada dziennikarz muzyczny Jacek Marczuk. 
rozwiń zwiń