X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy zmiany klimatyczne wywołują więcej przemocy?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:00
Kiedy ludziom doskwiera upał, a pot leje im się po plecach, szybciej tracą cierpliwość. Czy spodziewany wzrost fal upałów wywoła także fale przemocy?
Audio
  • Psycholog opowiada jak może na nas wpłynąć ocieplenie klimatu (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Prawo pracy nie wskazuje też temperatury maksymalnej w pomieszczeniach, powyżej której nie powinno się już pracować.
Prawo pracy nie wskazuje też temperatury maksymalnej w pomieszczeniach, powyżej której nie powinno się już pracować.Foto: shutterstock/Todja

Kierowcy w sytuacjach konfliktowych częściej warczą na siebie, policjanci w symulacjach szkoleniowych szybciej sięgają po broń, a sprzedawcy w sklepach niechętnie patrzą na klientów. Badania naukowe pokazują na pierwszy rzut oka jednoznaczność takich sytuacji stresowych: ludzie umęczeni upałem przejawiają wobec innych większą wrogość, są aspołeczni i rozdrażnieni. Upały nie sprzyjają dobrym zachowaniom społecznym. 

- Każda, nawet drobna, zmiana w otoczeniu może wpływać na sytuacje społeczne. Warto tutaj jednak podkreślić, że to jak się zachowujemy danego dnia i względem kogo nie zależy tylko od jednego czynnika - mówi psycholog Adrianna Troszczyńska. - Może obudziliśmy się w złym humorze, a może w dobrym, może mieliśmy zły dzień w pracy, a może dostaliśmy podwyżkę...
Temperatura powietrza ma na pewno jakiś w pływ na nas, ale nie powiedziałabym, że jest on dominujący - dodaje. 

A jak może na relacje społeczne wpłynąć stałe ocieplenie klimatu? Czy będziemy bardziej agresywni, a może się po prostu przyzwyczaimy? 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 7.25

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dima Garbowski: najbardziej brakowało mi ukraińskich smaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 13:15
Decyzja o wyjeździe z Ukrainy zajęła im rok. Jak pisze w swojej książce Dima - 365 przegadanych wieczorów. W końcu wybór padł na Warszawę. Dlaczego zdecydowali się wybrać właśnie to miasto i czy czują się w nim, jak w domu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ten autobus będzie zatłoczony?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 12:48
Na te i podobne pytania odpowiadają mapy cyfrowe internetowego giganta. W smartfonie możemy sprawdzić, jak dużo miejsc wolnych znajdziemy w nadjeżdżającym autobusie. 
rozwiń zwiń