Wieloryby dla plaż #bezplastiku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 10:46
Działacze Greenpeace obliczyli, że co minutę do oceanów trafia ciężarówka plastikowych odpadów. Dodatkowo podają, że 90 procent wyprodukowanego plastiku nigdy nie zostaje poddana recyklingowi. Jak temu zaradzić?
Audio
  • Katarzyna Guzek z Greenpeace opowiada o akcji #bezplastiku (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu, Długi Targ w Gdańsku.
Rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu, Długi Targ w Gdańsku.Foto: PAP/Adam Warżawa

Greenpeace podkreśla, że polskie plaże, gdyby nie były regularnie sprzątane, przypominałyby wielkie wysypisko śmieci. Plażowicze podkreślają, że brakuje koszy na śmieci, a w piasku odnajdują niedopałki papierosów, butelki PET, szkło, puszki aluminiowe, plastikowe kubki, słomki. 

Unijne rozwiązania mające na celu ratowanie czystości mórz i oceanów zaczną obowiązywać dopiero za dwa lata. Przedstawiciele Greenpeace podkreślają, że liczy się każdy dzień. Dlatego nad polskim morzem trwa akcja #bezplastiku. Jej symbolem jest podróżująca rzeźba dwóch wielorybów. 

- Te wieloryby wynurzają się z wody, ale by zaczerpnąć powietrza muszą przedostać się przez zalew plastikowych odpadów - opowiada Katarzyna Guzek z Greenpeace. - W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problem ogarniających nas plastikowych śmieci. Żyjemy w czasach plastikowej epidemii, która pokrywa cały świat. Rzeźba powstała we Włoszech, została wykonana przez wolontariuszy i wolontariuszki Greenpeace - dodaje. 

Wieloryby w Polsce swą podróż zaczęły na Długim Targu w Gdańsku. Gdzie pojechały? Gdzie były wcześniej? Co nurkowie odnajdują na dnach mórz? W jakich, nietypowych miejscach odnajdujemy plastik? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisji: 8.14

pj/ac

Czytaj także

Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmiejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:09
Jeden z brytyjskich supermarketów otworzył strefę bez plastiku. To drugi na świecie, po holenderskiej spółce, sklep wielkopowierzchniowy, który dba o środowisko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morze Martwe znika z mapy świata. Jak je uratować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:22
Naukowcy ostrzegają, że w połowie tego stulecia Morze Martwe może stać się zaledwie niewielkim zbiornikiem wodnym. Jego poziom obniża się rocznie już o około 1,5 metra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recykling i papier zamiast plastiku. Jak możemy pomóc Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:00
Od 2021 roku obowiązywał będzie zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. - To kamień milowy, który z pewnością bardzo dużo zmieni, ale jeszcze nie uratuje świata przed "plastikową epidemią" - mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile plastiku zjadasz tygodniowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 13:36
Od pewnego czasu ograniczamy zużycie plastiku. Jednak wciąż przed nami dużo pracy.  Nie dość, że plastik nas otacza, to dodatkowo zjadamy go i oddychamy nim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:03
Festiwale i maratończycy chcą być zero waste. Tymczasem na większości masowych wydarzeń - muzycznych i sportowych produkowanych są tony plastikowych odpadów. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń