Ułatwienia dla niewidomych i polityka mieszkaniowa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 18:10
Nowe funkcje w mapach Google dla niewidomych, szkodliwy mikroplastik, a także spotkanie z Jakubem Świerkiem, zwycięzcą II edycji SingularityU Poland Global Impact Challenge 2019 - to we wtorkowy poranek.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Akemaster

Program rozpoczniemy od rozmowy o nowej fukcji w mapach Google'a. Odnajdywanie drogi w zatłoczonych miastach może być skomplikowane dla osób niewidomych, dlatego Google wprowadza w swoich mapach ułatwienia właśnie dla takich posiadaczy smartfonów. W pierwszej godzinie audycji sprawdzimy także, jak i gdzie kupują Polacy. Wybieramy centra handlowe czy sprzedaż internetową? 

Po godz. 7.15 sprawdzimy, jak szkodliwy jest dla nas mikroplastik. Naukowcy z University Medical Center w Holandii ogłosili wyniki badań, z których wynika, że komórki narażone na kontakt z mikroplastikiem doświadczają śmierci komórkowej trzy razy szybciej.

W trzeciej godzinie audycji polityka mieszkaniowa w europejskich miastach - czy młodzi mieszkańcy Oslo mają mieszkania na własność czy wynajmują? Ile płacą  za wynajem w konkretnych dzielnicach? Po godz. 8.25 w studiu pojawi się gość: Jakub Świerk z projektem eDrop został zwycięzcą  II edycji SingularityU Poland Global Impact Challenge 2019. eDrop Jakuba Świerka to inteligentny gadżet-urządzenie, które pomaga użytkownikom na co dzień korzystać z wody w sposób bardziej świadomy i racjonalny. 

***

Na audycję "Pierwsze słyszę" zapraszamy we wtorek (29.10) po godz. 6.05. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

kd

Czytaj także

Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 18:11
- Ta technologia od obecnej na rynku 4G różni się drastycznie. Do tej pory komunikacja mobilna oznaczała komunikację między ludźmi: wysyłaliśmy sobie nawzajem smsy, filmiki czy mmsy. 5G spowoduje, że komunikować się będą mogły także same urządzenia - tłumaczy Andrzej Dulka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimowy gadżet - podgrzewane rękawiczki

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 16:01
Żeby je podgrzać, należy podłączyć je do USB w komputerze. - Prąd z akumulatora w laptopie przechodzi przez grzałki, które znajdują się w rękawiczkach. To niewielkie druciki, które potem ogrzewają nasze dłonie - tłumaczył Bogdan Wnętrzewski z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń