Black Friday - luksus zakupów i raj dla oszustów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 15:03
Czarny Piątek (Black Friday) i Cyber Poniedziałek (Cyber Monday) z każdym rokiem zyskują na popularności. Każdy chce skorzystać z okazji, z przeceny, ale warto pamiętać, by robić to bezpiecznie, bo oszuści nie śpią. 
Audio
  • Jakie obroty przynosi Czarny Piątek i na co powinni uważać kupujący? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet w Black Friday i nie tylko (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Jak wynika z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej w tych dniach Polacy wydaja w e-sklepach o blisko 176 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Widać wyraźnie zwiększone zainteresowanie zakupami. 

W ostatnim roku było to ponad 2 miliardy złotych obrotów zrobionych w Black Friday - mówi Mariusz Trojanowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - To jest liczba o tyle szokująca, że jeszcze kilka lat temu, gdy zaczynała się gorączka Black Friday to ta liczba była o ponad połowę mniejsza - dodaje. 

dziewczyna laptop telefon 1200x660.jpg
Zakupy w sieci. Jak zachować bezpieczeństwo?

Oczywiście Polskę trudno porównać do Stanów Zjednoczonych, a tam Black Friday przynosi 60 miliardów dolarów. Wyprzedażowa tradycja na dobre zagościła i u nas. Sklepy prześcigają się w pomysłach, jak zyskać nowych klientów, a tych starych przekonać do kolejnych zakupów. 

Czego się strzec w Black Friday 

- Niestety często stosowane są nieuczciwe praktyki - ostrzega Jarosław Sadowski z Expandera. - Choć są oczywiście sytuacje, kiedy stosowane są przeceny prawdziwe - dodaje i poleca zorientowanie się w cenach na kilka tygodni przed planowanym zakupem.

Istotną informacją jest też ta, kiedy sklep powstał - przed takimi dniami jak Black Friday czy Cyber Monday oszuści potrafią założyć fikcyjny sklep Joanna Sołtan

Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego radzi, by przed dokonaniem zakupów on-line, sprawdzić dokładnie regulamin sklepu. - Powinniśmy poszukać informacji o prawach konsumenta, które nam przysługują, sprawdzić, czy przedsiębiorca o nich informuje, jaka jest procedura reklamacji czy zwrotu, a także jakie sklep ma opinie w sieci - wymienia ekspertka.  

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Cyberbezpieczeństwo - twój komputer daje podpowiedzi

Tuż przed Black Friday i Cyber Monday nasze skrzynki mailowe zasypują wiadomości od przeróżnych sklepów. Przedsiębiorcy zachęcają do zakupów, kuszą promocjami, obdarowują nas kodami z dodatkowymi zniżkami. 

Joanna Wziątek-Ładosz, zajmująca się zawodowo bezpieczeństwem teleinformatycznym, przestrzega przed cyberprzestępcami. - Chcą wyłudzić nasze dane, dane naszych kart, skłonić do zakupów na fikcyjnej stronie internetowej - wymienia ekspertka. - Cyberprzestępcy potrafią wysłać do nas maila niemal identycznego w formie, jak ten ze sklepu, w którym zwykle robimy zakupy. Dodatkowo potrafią stworzyć identycznie wyglądające witryny - dodaje. 

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wśród podstawowych zasad bezpiecznych zakupów w sieci gość Patryka Kuniszewicza wymienia: 

  • Nie klikamy w linki zamieszczone w mailach, a adresy sklepów wpisujemy ręcznie w wyszukiwarkę
  • Sprawdzamy, czy w adresie strony jest "https" - tu ważna jest litera "s"
  • Sprawdzamy, czy przy okienku, w które wpisujemy adres jest zielona kłódka - możemy w nią kliknąć - wtedy dowiemy się, czy domena jest bezpieczna, kto jest jej właścicielem, na kogo została zarejestrowana. - Cyberprzestępcy są już w stanie "stworzyć" zieloną kłódkę, dlatego kliknięcie jest tak istotne - podkreśla. 
  • W korespondencji i na stronach internetowych sprawdzajmy też pisownię - błędy mogą świadczyć, że dane informacje zostały stworzone przez automaty
  • Nie dajmy się też nabrać na komunikaty, że dana oferta będzie aktualna jedynie przez 5 minut czy 3 godziny

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla: podstawową zasadą jest czujność!

W tym roku Black Friday przypada 29 listopada, zaś Cyber Monday 2 grudnia.

***

Na co jeszcze powinniśmy uważać? Jak płacić za zakupy? Czy publicznie dostępny internet jest bezpieczny? Audycji "Pierwsze słyszę" i "Stacja Nauka" mogliście wysłuchać w Czwórce w czwartek, 28 listopada. Więcej o Black Friday w nagraniu.

Czytaj także

Zwroty, reklamacje, rękojmia, gwarancja - zakupowe prawa klienta

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 18:34
Niektórzy już wpadli w przedświąteczny szał zakupów. W tym czasie warto wiedzieć jakie mamy prawa jako konsumenci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pink tax". Czy kobiety płacą więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 15:40
O "pink tax" mówi się, że to podatek od płci. - Nie chodzi tu o usankcjonowaną opłatę, tylko o rodzaj zachowań konsumenckich i o to, jak polityką cenową sterują firmy - wyjaśnia Tomasz Jaroszek z Platformy Edukacyjnej Kapitalni.org.
rozwiń zwiń