Czy cierpisz na Syndrom Chorego Budynku?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 10:00
Sick Building Syndrome (SBS) został rozpoznany pod koniec lat 80., niestety wielu z nas towarzyszy do dziś. Mdłości, infekcje - to przez przestrzeń, w której żyjesz. 
Audio
  • Jan Bondarz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego podpowiada jak zadbać o własne przestrzenie, by zmniejszyć objawy Syndromu Chorego Budynku (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rsooll/Shutterstock.com

Syndrom Chorego Budynku to zespół dolegliwości, które wiążą się z przebywaniem w konkretnym wnętrzu. Mdłości, nawracające infekcje, bóle głowy, problemy z koncentracją, senność - to tylko niektóre z objawów syndromu. 

Trzeba wietrzyć mieszkania, raz dziennie. Nie bójmy się, że stracimy trochę temperatury Jan Bondarz

- Od znanych nam początków medycyny, czyli od starożytności, wiadomo że nasze otoczenie, to jak są zaprojektowane nasze domy, mieszkania, nasze miejsca pracy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie - mówi Jan Bondarz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Dostęp do światła dziennego, do świeżego powietrza - to tworzy dom zdrowy, bezpieczny i przytulny. 
Natomiast syndrom, o którym mówimy, został rozpoznany pod koniec lat 80. XX wieku właśnie jako efekt różnych błędów czy zaniedbań ogólnobudowlanych - wyjaśnia. 

Niestety rozpoznany w zeszłym wieku syndrom nie zniknął i pozostaje do dziś dużym problemem. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że dotyczy on aż 30 procent nowych mieszkań. Statystycznie 1 na 6 europejczyków mieszka w budynku, przez który choruje często z powodu zawilgocenia albo słabej wentylacji. 

Ekspert Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreśla, że wietrzenie mieszkania chroni nas przed chorobami, pozbawia domowe powietrze drobnoustrojów, które czyhają na nasze zdrowie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 7.17

pj/kd

Czytaj także

Czym jest free-time paralysis?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 11:08
W ciągu tygodnia brakuje ci czasu na dodatkowe zajęcia i obiecujesz sobie, że wszystko nadrobisz w weekend. Ostatecznie dwa dni mijają jak okamgnienie i zastanawiasz się, co stało się z wolnym czasem. Prawdopodobnie dopadł cię free-time paralysis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po zdrowie psychiczne nie na kozetkę, a przed komputer?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:50
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który pokazuje, że maszyny mogą sobie lepiej poradzić z rozpoznawaniem ludzkich emocji i problemów, niż psychologowie. 
rozwiń zwiń