Jesteśmy coraz głupsi? IQ spada o 7 punktów na pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:02
O spadkach IQ ludzkości mówią norwescy badacze, wcześniej podobny wynik uzyskali brytyjscy naukowcy. Jednak jest jeszcze nadzieja, że to po prostu testy na IQ nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości. 
Audio
  • Dr Roland Zarzycki opowiada o testach IQ (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Niedawno opublikowane badania w "Proceedings of the National Academy of Sciences" pokazują, że obniża się ludzkie IQ. Naukowcy  z Centrum Badań Ekonomicznych Ragnara Frischa w Norwegii wzięli pod lupę 730 tysięcy testów IQ, które rozwiązali norwescy mężczyźni w wieku 18-19 lat. Test IQ był częścią ich obowiązkowej służby wojskowej. Jak pokazała analiza u ludzi urodzonych po 1975 roku IQ zaczęło się obniżać nawet o 7 punktów na pokolenie. Niestety podobne wyniki uzyskali brytyjscy naukowcy niemal dekadę temu. 

Francuskie testy i jedynie słuszne wyniki

Pierwsze testy IQ datowane są na początek XX wieku. Dr Roland Zarzycki z Collegium Civitas zwraca jednak uwagę, że te pierwsze testy miały narzucone z góry zadania, ale i wyniki. - We Francji testy na inteligencję miały służyć temu, by dzieci w szkołach segregować w odpowiedni sposób - mówi ekspert. - Były takie teorie, że dzieci szczególnie uzdolnione lepiej się uczą, osiągają lepsze wyniki, jeśli uczą się w środowisku innych dzieci szczególnie uzdolnionych, bo te je motywują do pracy. Natomiast dzieci, które mają trudności z nauką być może lepiej uczą się w środowisku innych, które mają trudności z nauką - dodaje. - Oczywiście założeniem było, że najlepsze rezultaty mają uzyskać białoskórzy chłopcy z dobrych domów. Jeśli tak się nie działo - testy zmieniano.  


nowe technologie FREE 1200_660.jpg
Jak sztuczna inteligencja zmienia nasze życie?

Efekt Flynna i skoki co 3 punkty

W XX wieku zaobserwowano skoki IQ o 3 punkty co pokolenie. Ta tendencja wzrostowa to tzw. efekt Flynna, od nazwiska Jamesa Flynna, który badał inteligencję ptaków kiwi. - Tłumaczono to ogólnym poprawieniem się kondycji ludzi, społeczeństw. Mieliśmy coraz wygodniejsze życie, lepiej się odżywialiśmy, system edukacji był lepszy, albo lepiej dopasowany do testów - mówi dr Roland Zarzycki. 

- Te testy IQ nie mierzą w pewnym sensie inteligencji obiektywnie i uniwersalnie, tylko zawsze odnoszą je do pewnego stanu, tego poziomu IQ, który jest obserwowany w społeczeństwie - wyjaśnia ekspert. - Testy są poddawane rozwiązywaniu przez grupę testerów i ci testerzy osiągają jakiś wynik - dodaje. 

Testy IQ odstają od rzeczywistości?

Dziś naukowcy norwescy mówią o spadku IQ. - Być może jego poziom maleje, bo osiągnęliśmy już tak wysoki pułap, że trudno go wyżej wyśrubować - są jakieś granice ludzkich możliwości - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - A może kompetencje, których wymaga od nas rzeczywistość, zmieniający się świat, środowisko IT, to, że żyjemy coraz bardziej w cyberprzestrzeni -  coraz bardziej zaczynają odstawać od tych kompetencji, które mierzy test na IQ - zastanawia się. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.03.2020

Godzina emisji: 8.16

pj/kd

Czytaj także

Smog zabija Twoją inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:47
Badania chińskich naukowców dowodzą, że wysoki poziom szkodliwych substancji w powietrzu ma wpływ na nasz intelekt. Toksyny zawarte w smogu wpływają na nasze zdrowie i umysł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masło z larw - czy to przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:55
Badania nad tłuszczem z owadów trwają od lat. To może być świetne rozwiązanie dla naszej planety, ale czy dla nas? O to zapytaliśmy dietetyka. 
rozwiń zwiń