Ghost kitchens - koło ratunkowe dla gastronomii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 11:20
Miały być kulinarnym trendem dekady, nagle stały się modelem ratunkowym dla całej branży. Jak działają "ghost kitchens"?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Prostock-studio

Restauracje z dnia na dzień straciły możliwość przyjmowania klientów i ratują się jedzeniem sprzedawanym na wynos. A tym właśnie są "ghost kitchens" - miejsca, gdzie jedzenie zamawia się tylko on-line i kuchnie, które przygotowują dania wyłącznie z dostawą do domu. 

W audycji także zajmiemy się klockami Lego, które mogą przetrwać w oceanie nawet 1300 lat. Tak wynika z  badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Plymouth. Jednym z powodów przeprowadzenia eksperymentu było częste znajdowanie tego typu zabawek na wybrzeżach południowo-zachodniej Anglii. I faktycznie, wygląda na to, że jedna z najpopularniejszych zabawek w historii – nic sobie nie robi z warunków panujących w oceanicznym środowisku. I pomimo faktu, że zebrane na wybrzeżu elementy pochodzą za lat 70. i 80. to wcale nie widać po nich upływu czasu.

Opowiemy również, jak zagrożenie koronawirusem spowodowało falę oszustw w sieci, polegającą na sprzedaży rzekomo uzdrawiających środków.

***

Na audycję "Pierwsze słyszę" zapraszamy w środę (25.03) po godz. 7.05, program poprowadzi Kamil Jasieński. 

kul/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zupa z kleju, smażona szarańcza, rybie flaki - głodowa książka kucharska

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:43
Artystka Karolina Brzuzan stworzyła książkę kucharską, która ma pokazać i wyeksponować problem głodu na świecie. Jak mówi autorka, publikacja stoi w sprzeczności do tego, co znajdziemy na kartkach zwykłych książek kucharskich, czyli sytości, przepychu, czy bogatych dań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspresowy makaron, pyszna kasza - jak wykorzystać produkty, które mamy w domu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 10:44
Jak wykorzystać produkty z długim terminem przydatności do spożycia? Ryż i makaron na pewno wciąż są wśród naszych zapasów. Podpowiadamy, jakie potrawy możemy z nich przygotować.  
rozwiń zwiń