PyrkONline - Fantastyczne Miejsce Spotkań w wersji online

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 12:51
Pyrkon to jeden z największych festiwali fantastyki w Europie, który co roku odbywa się w Poznaniu. W tym roku ze względu na pandemię przeniesiony został do internetu jako PyrkONline. Wydarzenie potrwa do 22 października.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/SAQUIZETA

Przez 20 lat swojego istnienia festiwal zdobył olbrzymią popularność. Jego ostatnią edycję odwiedziło aż 52 tys. fanów fantastyki. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, festiwal został przeniesiony na 2021 rok. W oczekiwaniu na kolejną edycję wydarzenie przenosi się w całości do sieci jako PyrkONline.


Posłuchaj
10:58 _PR4_AAC_PyrkOnline_all_ 2020_10_19.mp3 W audycji rozmawiamy o jednym z największych festiwali fantastyki w Europie festiwalu Pyrkon, w tym roku przeniesionym do sieci jako PyrkONline (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

- Sytuacja jest w tym roku wyjątkowa. Festiwal jest zawsze miejscem spotkań na żywo i wymiany. Co prawda, nasi uczestnicy dużo treści konsumują przed ekranami komputerów i czytając książki, jednak zawsze chodzi o ten element spotkań z innymi fanami. W tym roku będzie inaczej – mówi Jakub Orłowski jeden z organizatorów Festiwalu - zapadła decyzja, żeby, jak większość wydarzeń, festiwal przenieść online i nie była to łatwa decyzja.

 

iron man 663.JPG
Chcesz zadzwonić do Iron Mana?

Jest jakiś eliksir, który chcielibyście umieć przyrządzać? My stwierdziliśmy jednogłośnie, że stawiamy na Felix Felicis...

Opublikowany przez Pyrkon Środa, 9 września 2020

Pierwszy raz online

Jak opowiada gość audycji, przygotowanie takiej formy edycji festiwalu było dla organizatorów dużym wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło na zdobycie nowych umiejętności. Jednak nie wszystkie elementy festiwalu uda się w tej wersji oddać. - Spotkania zawsze były bardzo ważne na Pyrkonie. Najtrudniejszy do przeniesienia jest aspekt kontaktu pomiędzy twórcami a fanami - tłumaczy. - Oczywiście miłośnicy fantasy mogą zadawać pytania online, mogą wyrażać swoją opinię, natomiast niemożliwe jest w tej formie przeprowadzenie sesji autografowej czy sesji zdjęciowej. Na to mam nadzieję w przyszłym roku na Pyrkonie 2021, który jest zaplanowany na maj.

Sprawdź także:

Festiwal trwa od 9.10, w ciągu tych dni można było zapoznać się z 20 unikalnymi, niepublikowanymi dotychczas materiałami. Sporo miejsca zajęły gry planszowe, które miały niedawno swoje święto, można też było poznać tajniki cyberpunka, za sprawą Michała Wojtasa autora książki "Cyberpunk 1980-2020".

Dream Costplay Show, czyli "przebieranki"

Zwieńczeniem onlinowej wersji wydarzenia jest Dream Costplay Show, czyli wcielanie się w ulubione postaci z filmów, książek, komiksów lub seriali.

Filozofia wszechświat 1200.jpg
Filozofia XXI wieku. "Żyje na różnych poziomach"

- W tym roku to będzie dość innowacyjny sposób. Dotychczas konkursy odbywały się na żywo na festiwalach i konwentach, a widzowie nie mieli okazji przyjrzeć się detalom strojów ani kunsztowi ich powstawania - mówi gość Czwórki. - Tym razem konkurs został wcześniej nagrany w profesjonalnym studiu, więc będzie można obejrzeć stroje na ekranie monitora z bliska. Można będzie poznać sylwetki cosplayerów, dowiedzieć  się kim są, co robią, czym się interesują. Dowiemy się również, jak przebiega proces przygotowania strojów, co sprawia im najwięcej łatwości i trudności. Mogę powiedzieć, że czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było, a to wszystko można będzie zobaczyć 22.10 o 18.00 oczywiście online - anonsuje Jakub Orłowski. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Orłowski (współorganizator Festiwalu PyrkONline)

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 8.15

mat.pras/aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bramy światłości". Epicka opowieść o poszukiwaniu absolutu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 16:34
- Celem podróży jaką odbywa główna bohaterka opowieści jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o emanację, niezwykłą istotę, która objawiła się na krańcu wszechświata - mówiła autorka książki Maja Lidia Kossakowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Loty donikąd" - odpowiedź na głód latania

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 10:12
Pandemia koronawirusa nadszarpnęła finanse branży lotniczej. Niektóre linie się nie poddają i oferuj swoim klientom zupełnie nowy rodzaj podróżowania. "Loty donikąd" to wielogodzinne widokowe wyprawy podczas, których możemy z góry obserwować piękne krajobrazy. 
rozwiń zwiń