Record Store Day. "W weekend pierwsza odsłona święta winyli"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:00
- W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała nam plany, teraz też zbieramy jej żniwo. I nie chodzi tylko o to, że niektóre małe sklepy z płytami przestały istnieć, ale też o to, że producenci winyli mają problem z ich tłoczeniem oraz z dostawami - mówi Tomek Sikora, organizator polskiej odsłony Record Store Day. 
W poszukiwaniu czarnego złota
W poszukiwaniu "czarnego złota"Foto: shutterstock

Posłuchaj także
Echo Wielkiej Płyty okł 1200.jpg
"Echo wielkiej płyty". DJ Bert o polskim brzmieniu el-muzyki lat 80.

Jak dotąd Record Store Day odbywał się na całym świecie w każdą trzecią sobotę kwietnia. Z tej okazji w wielu krajach organizowane były giełdy i wymiany płytowe, a także koncerty. W tym roku Dzień Płyty Winylowej będzie mieć dwie odsłony - 12 czerwca i 17 lipca. - Wszystkich tytułów, które mają ukazać się w tym roku, jest około 800, z czego połowa powinna ukazać się już w czerwcu - zapowiada rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Wśród nich m.in. piękny, 12-calowy singiel AC/DC "Through The Mists of Time". Do tego Amy Winehouse, The Cure i koncertowy Iggy Pop na dwóch kolorowych winylach. I te wszystkie wydawnictwa będą dostępne w naszym kraju.

Posłuchaj
06:58 CZWÓRKA Pierwsze slysze - record store day 10.06.2021.mp3 Record Store Day 2021 - co w programie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Sprawdź
mazolewski sikorski 1200.jpg
Biblioteka Muzyka. Wojciech Mazolewski czyta o muzykach i Warszawie

W tym roku Polska doczekała się pierwszego ambasadora Record Store Day. Został nim niezwykły muzyk, kompozytor, aranżer, basista, autor muzyki do audiobooków, spektakli teatralnych i filmów, współtwórca polskiego yassu, prywatnie kolekcjoner i znawca płyt winylowych - Wojtek Mazolewski. Z tej okazji ukażą się dwa winyle artysty. - Pierwszym z nich jest płyta zespołu Pink Freud "piano forte brutto netto", która 17 lipca pojawi się na rynkach amerykańskim, japońskim, australijskim i europejskim. Drugim albumem Wojtka wydawanym na RSD 2021 jest będzie "Polka Live" grupy Wojtek Mazolewski Quintet. Album ten będzie dostępny na globalnych rynkach, tym razem także na rynku polskim - dodaje Tomek Sikora.

RECORD STORE DAY 2019 W CZWÓRCE

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomek Sikora (organizator polskiej odsłony Record Store Day)

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 08.25

kul

 


Czytaj także

Od Underworld do Łąki Łan. Historia utworu "Galeon"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 17:40
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Norbert Borzym sprawdził, w jakich okolicznościach narodził się "Galeon" Łąki Łan. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rysy i Filip Załuska. Współpraca, którą docenia świat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:00
Najpierw był klip do utworu "The Fib", teraz Filip Załuska wyreżyserował teledysk do najnowszego singla duetu Rysy "Kilo" i został doceniony na Falcon International Film Festival London.
rozwiń zwiń