Jak recyklingować piasek?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 10:40
Produkuje się z niego szkło, elektronikę i służy jako materiał budowlany. Niestety, nie jest materiałem odnawialnym, a jego wydobywanie jest niezwykle kosztowne ze względu na transport.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/melnyk mariya

wulkan la palma pap 1200.jpg
Pyły wulkanu Cumbre Vieja nie zagrażają Europie?

Poza wysokimi kosztami transportu z miejsc, w których piasku wciąż jeszcze jest sporo, pojawiają się kolejne problemy, bo nie każdy piasek nadaje się do wykorzystania. Co ciekawe, ten z Sahary jest kiepskiej jakości. Czy zatem warto zacząć recyklingować piasek? I jak się do tego zabrać? To sprawdzimy w pierwszej godzinie audycji. 

Posłuchaj także:

Po godz. 7.15 powiemy o nowej inicjatywie UOKiK, który przyjrzy się postom reklamowym influencerów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział już postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Influencerzy to coraz bardziej wpływowa grupa społeczna, a udostępniane przez nich reklamy czy organizowane akcje partnerskie nie zawsze są odpowiednio oznaczane oraz wyszczególniane spośród "normalnych" treści. 

Czytaj także:

Instapoezja. Jak klikają się wiersze w sieci?

Po godz. 8.15 gościem Czwórki, będzie Przemysław Dziubłowski, szef Fundacji Do dzieła - Street Art Doping 2021. Tematem rozmowy będą nowe niezwykłe murale w praskich przestrzeniach oraz nowa edycja Warszawskiej Mapy Sztuki w Przestrzeni Publicznej. W tym roku fundacja zaprosiła dwóch artystów, Kidghe i Tankpetrol, którzy stworzą murale przy ulicy Małej i Kowieńskiej. 

W naszym studiu pojawi się też Weronika M Lewandowska, kurator "VR Room dla Klimatu", podczas festiwalu Przemiany w CNK. W trakcie wydarzenia można było się zanurzyć w cyfrową naturę i stać się drzewem w lesie tropikalnym (Tree VR) i z tej perspektywy pomyśleć o problemach płonących lasów, ale też zobaczyć jakie działania przyczyniają się do powstania śladu węglowego (Meet Your Carbon Footprint – przygotowany przez Program Środowiskowy ONZ). Jak wirtualna rzeczywistość może wpłynąć na zmianę naszych postaw oraz pomóc w ochronie przyrody? Czym jest "empatyczna maszyna" VR? O tym porozmawiamy po godz. 8.30.

***

Na audycję Pierwsze słyszę zapraszamy w poniedziałek (11.10) po godz. 6.00. Program poprowadzi Kamil Jasieński.

kd

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie ekologia
Czytaj także

Autonomiczne samochody - tak wygląda przyszłość motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:20
Około 2030 roku na naszych drogach mają pojawić się w pełni autonomiczne pojazdy. Czy tzw. mobilność 4.0 jest odpowiedzią na bolączki zmotoryzowanego świata?
rozwiń zwiń