Ars Independent - zimowa odsłona. Amerykańskie kino SF z lat 50.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 12:30
W tym roku świetnie wszystkim znany Festiwal Ars Independent odbywa się w trzech częściach. Przed nami ostatnia z nich - zimowa odsłona, która jest poświęcona potworom, szczególnie tym pojawiającym się w amerykańskim kinie SF z lat 50. 
Kino SF z lat 50. miało ogromny wpływ na rozwój filmów klasy B
Kino SF z lat 50. miało ogromny wpływ na rozwój filmów klasy BFoto: shutterstock/Fer Gregory

Posłuchaj
09:05 czwórka pierwsze słyszę 06.12.2021.mp3 O zimowej odsłonie Ars Independent opowiada Paweł Trzepizur (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Zimowa odsłona Festiwalu Ars Independent skupia się na kinie i potworach. Paweł Trzepizur, koordynator tej edycji, zabiera nas w podróż do lat 50. 

- Chciałem powiedzieć co nieco o dość mało znanej epoce w kinie, czyli filmach SF z lat 50. i potworach, które grasowały wtedy na ekranach kin - mówi Paweł Trzepizur. - Te filmy nie są zbyt popularne, ale miały duży wpływ na kino gatunkowe. To były bardzo niespokojne czasy. Amerykańska społeczność obawiała się wybuchu bomby jądrowej, końca świata. Te lęki zostały odzwierciedlone na ekranach kin. W filmach pojawili się najeźdźcy z kosmosu, kosmici, gady, pająki, stwory, które rosły do gigantycznych rozmiarów. Można powiedzieć, że to są narodziny kina klasy B - dodaje. 

Kino i randki

Rozwojowi kina SF w latach 50. towarzyszył szybki rozwój rynku motoryzacji w USA, a co za tym idzie - powstawanie kin samochodowych. Takie miejsca potrzebowały nowych produkcji, te więc tworzono szybko, by odpowiedzieć na potrzeby widzów. Do samochodowych kin często jeżdżono na randki. 

- Z filmów proponowanych na Ars Independent np. "Szpon" można uznać za film na randkę - mówi gość Czwórki. - Powstał w 1957 roku. Opowiada o wielkim latającym indyku, który terroryzuje cały świat - zdradza. 

Zimowa część Ars Independent realizowana jest we współpracy z VHS Hell. Dzięki temu widzowie zobaczą obraz "Reproduktorki" z 1986 roku. 

- "Reproduktorki" z 1986 i "Zabójczy Bóg" z 2017 roku pokazują, jak to kino ewoluowało, jak potwory z lat 50. wpłynęły na kino gatunkowe - mówi Paweł Trzepizur. - Zaprezentujemy "Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia" z 1951 roku, o najeźdźcach z kosmosu, którzy przybywają na Ziemię z pokojowymi zamiarami, ale nie jest jasne, czy można im zaufać. Kolejna propozycja: "To przyszło z głębin morza" to film katastroficzny, który opowiada o radioaktywnej ośmiornicy atakującej San Francisco - dodaje. - Te filmy mają swój klimat, choć oczywiście zauważamy, że efekty są przestarzałe. 

Amerykańskie kino SF z lat 50. 

Pokazom kinowym w ramach festiwalu towarzyszy też panel dyskusyjny, który będzie poświęcony kinu SF z lat 50. Goście: Krystian Kujda, Jacek Dziduszko, Marta Płaza, spróbują odpowiedzieć na pytanie "Jak duży wpływ na kino gatunkowe, na przestrzeni dekad, miały amerykańskie filmy SF produkowane w latach 50.?". Panel będzie streamowany na żywo poprzez serwisy YouTube oraz Facebook. Uczestnicy spotkania będą mogli zadać pytania na czacie lub zadzwonić do studia, aby móc w pełni włączyć się do rozmowy.

Zimowa odsłona Festiwalu Ars Independent odbędzie się w dniach 11-12 grudnia w Katowicach i online.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Paweł Trzepizur (kurator zimowej odsłony festiwalu Ars Independent)

Data emisji: 06.12.2021

Godzina emisji: 08.21

pj

Czytaj także

Sen, ćwiczenia, oglądanie seriali. Co pomaga Polakom przetrwać pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 11:07
Regularny tryb życia, stałe godziny snu, hobby, ćwiczenia fizyczne, unikanie komputera i złych wiadomości - takie zachowania pomagały dotąd Polakom zachować możliwie dobry nastrój w czasie epidemii COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stary" Jarmusch wraca na wielki ekran. Są też nowe plakaty

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:17
Jeśli w latach 80. i 90. mieliście za mało lat, by iść do kina na filmy Jima Jarmuscha, to ten przegląd jest dla Was. GutekFilm zaprasza na kultowe obrazy reżysera - od debiutu po "Kawę i papierosy". 
rozwiń zwiń