Kanał "Powojnie". Powojenna historia Polski i świata w internecie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 15:04
- Okres 1945-1989 większość osób kojarzy głównie z wojną w Wietnamie oraz powstaniem w Polsce Solidarności. Takie wydarzenia jak blokada Berlina czy też działalność szpiegów w USA są równie, a nawet być może i bardziej interesujące - mówił Piotr Małecki, twórca kanału "Powojnie"
Jak się tworzy filmy na YT - od kuchni?
Jak się tworzy filmy na YT - od kuchni? Foto: Shutterstock.com

Powojenna historia Europy i świata niekoniecznie jest promowana w mediach oraz internecie - mówi o powodach stworzenia kanału "Powojnie" jego autor Piotr Małecki. Jak dziś wspomina, wpływ na to miała także pandemia. - Nie chciałem siedzieć i oglądać seriali, chciałem zrobić coś fajnego i potrzebnego. Czytałem mnóstwo książek historycznych, więc postawiłem na tę dziedzinę nauki - opowiadał w Czwórce. - Po jakimś czasie okazało się, że mój kanał cieszy się powodzeniem. Do dziś mnie to zaskakuje, ale też bardzo cieszy.

Zagraniczni publicyści o historii Polski

Piotr Małecki jest z wykształcenia historykiem, ale ta dziedzina nauki jest także jego pasją. Tworzy swoje filmy w oparciu o zagraniczne publikacje, nie tylko te polskie. - Ujęcie historyczne w tych książkach i czasopismach jest nieco inne niż nasze, a poza tym tych publikacji jest dużo, dużo więcej. Jest mnóstwo nietłumaczonej literatury - opowiadał gość Czwórki.

Piotr Małecki ma już opracowania kilkudziesięciu kolejnych odcinków swojego programu. - Wiem już, że 4 lutego ukaże się odcinek o zimowej olimpiadzie w Sarajewie - wyliczał gość Czwórki. 

Od Berlina do Tokio. Historia świata - bliższa i dalsza

Jednym z tematów poruszanych na kanale jest blokada Berlina. - To temat dobrze znany, więc zbieranie informacji nie zajęło mi dużo czasu, ale przygotowanie tego odcinka od strony technicznej to dwa dni - opowiadał gość Czwórki. Jak wspominał, jednym z najtrudniejszych odcinków był ten o planie Marshalla, a jego stworzenie zajęło autorowi dwa miesiące.

- Najbardziej skomplikowanych przygotowań wymagał jednak odcinek o Procesie Tokijskim. To temat mało znany w Polsce, jest niewiele publikacji w naszym języku, dodatkowo korzystałem więc z literatury amerykańskiej, a także ze źródeł japońskich - wykorzystując translatory - opowiadał Piotr Małecki. - Ten odcinek dopiero zostanie wyemitowany - zapowiadał.

Posłuchaj
12:14 czwórka historia 2022_01_17-08-21-07.mp3 O kanale "Powojnie" opowiada Piotr Małecki (Pierwsze słyszę/Czwórka)  

Zobacz więcej Serwisy specjalne Polskiego Radia - Historia Polski i świata >>>

Jak podkreślał, i jemu zdarzały się "wpadki". - Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, a ja jestem tylko człowiekiem, takie rzeczy przydarzają się każdemu - mówił w rozmowie z Czwórką. - Oczywiście więc zdarza mi się sporadycznie mylić nazwiska bądź daty. Kiedyś - podczas tworzenia odcinka o autach garbusach - zmieniłem nazwę jednej z firm, a internauci natychmiast to wyłapali - wspominał. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Małecki (twórca kanału "Powojnie")

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 06.30

Czytaj także

"Ciekawe Historie" Tomasza Czukiewskiego. Historyczne mash-upy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 12:40
Tomasz Czukiewski z zawodu jest dziennikarzem, a na pomysł edukacyjnego vloga wpadł, kiedy współpracę zaproponował mu pewien szukający sensacji portal. - Wtedy zdałem sobie sprawę, że wiedzą, którą posiadam, wcale nie muszę dzielić się z innymi serwisami. Mogę założyć własny kanał - wspomina twórca "Ciekawych Historii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giganci internetowi rosną w siłę. Kto wysuwa się na prowadzenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 10:49
Uziemieni w domach chętniej i częściej sięgamy po to, co serwuje nam sieć. Platformy VOD, serwisy społecznościowe, YouTube, TikTok, Instagram - tam spędzamy dużo czasu. 
rozwiń zwiń