"Ogórek kiszony" Matthew Griffina jako sztuka za 10 tysięcy?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 11:39
Po tak zwanym "Komiku" Maurizio Cattelana, czyli bananie przyklejonym do ściany taśmą izolacyjną i "Niewidzialnej Rzeźbie" Salvatore Garau, przyszedł czas na kiszonego ogórka na suficie. "Ogórek kiszony" Matthew Griffina został wyjęty z cheesburgera i przyklejony na sufit. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Mironov Vladimir

W jednej z galerii sztuki współczesnej w Auckland w Nowej Zelandii, zawisło ostatnio nowe, warte tysiące dolarów dzieło. Nazwany przez autora Matthew Griffina "Ogórek kiszony" jest jego plasterkiem, wyjętym z cheeseburgera i przyklejonym do sufitu za pomocą zawartego w burgerze sosu. Choć takie dzieło we własnym domu może próbować odtworzyć każdy - ten konkretny plasterek wyceniono na 10 tysięcy. 

- Z tego, co mi wiadomo, taką kwotę podał sam autor - tłumaczyła Zofia Markiewicz, redaktor magazyny "K-Mag". - Nawet płacąc nie otrzymamy jednak słynnego plasterka, ale wyłącznie instrukcję, w jaki sposób stworzyć taką instalację samodzielnie w domu - podkreślała. - Za dodatkowe 4 tysiące otrzymamy również instrukcję zakupu cheesburgera - wyliczała. Ogórek trzeba wybrać i nabyć samodzielnie. 

Posłuchaj
03:57 _PR4_AAC 2022_08_08-08-35-27.mp3 "Ogórek kiszony" - co wiemy o tym dziele? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Entuzjaści tego projektu nawiązują do poprzednich projektów innych artystów i doszukują się w tym dziele drugiego dna, m.i. krytyki współczesnego kapitalizmu. - Sam audytor przyznał, że cieszy go krytyka, ale o tym, co jest sztuką nie decyduje sam artysta, a reakcje odbiorców - mówiła Zuzanna Markiewicz. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Zofia Markiewicz (redaktor magazyny "K-Mag")

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 08.15

kd