Mniej korzystamy z torrentów - to zasługa łatwego dostępu do legalnych treści

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 11:25
Badania ekspertów pokazują, że coraz mniej ściągamy nielegalnych treści. Sieć torrent została wyprzedzona m.in. przez aplikację do obsługi danych w chmurze i serwisy streamingowe. 
Redukcja piractwa to krok w dobra stronę . Twórcy powinni być wynagradzani za to, co tworzą, na zasadach, na jakich sobie tego życzą.
Redukcja piractwa to krok w dobra stronę . Twórcy powinni być wynagradzani za to, co tworzą, na zasadach, na jakich sobie tego życzą.Foto: shutterstock/Andrey_Popov
  • Sieć torrent to zdecentralizowana sieć internetowa wykorzystywana do dzielenia się danymi. 
  • Chętnie wykorzystywali ją internetowi piraci, do nielegalnego pozyskiwania i udostępniania muzyki, filmów, seriali, programów. 
  • Dziś ta sieć traci na znaczeniu. Stanowi jedynie 4 procent ruchu internetowego, w 2004 roku odpowiadała za 35 procent. 
  • Jeszcze w 2004 roku sieć wymiany danych torrent odpowiadała za 35 procent globalnego ruchu internetowego. Dziś to jedynie 4 procent tego ruchu. 
  • Sieć torrent została wyprzedzona m.in. przez aplikację do obsługi danych w chmurze i serwisy streamingowe. 

- Torrenty zaczynają znów wracać do niszy. Odpowiadają już za relatywnie niewielką część ruchu internetowego, kiedyś odpowiadały za dość istotną - mówi Maciej Gajewski ze spidersweb.pl. - To nie jest tak, że sieć torrent zniknie całkowicie, na pewno dalej będzie funkcjonowała, ale jest to coraz bardziej niszowa sprawa. Ta sieć została wyprzedzona m.in. przez aplikację do obsługi danych w chmurze i serwisy streamingowe. 

Torrenty przechodzą do niszy

Wciąż nie pozbyliśmy się problemu piractwa, ale zostało znacznie ograniczone. - Piractwo dalej istnieje, ale oczywiście za sprawą dostępności treści w legalny sposób stało się dużo mniejsze - ocenia ekspert. - Kiedyś, gdy chciało się posłuchać muzyki to włączało się radio albo kupowało kasetę czy płytę. Współcześnie można zapłacić niewysoki abonament i mieć dostęp do miliona piosenek z całego świata. To na pewno przyczyniło się do redukcji piractwa. Sama sieć torrent też jest dość trudna w obsłudze. 


Posłuchaj
03:34 czwórka pierwsze słyszę 28.03.2024 torenty 8.43.mp3 Torrenty przechodzą do niszy. Redukcja piractwa to krok w dobrą stronę (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Powstanie sieci torrent wiązane jest z decentralizacją piractwa. Kiedyś scentralizowane sieci pirackie były relatywnie łatwe do wykrycia przez organy ścigania, policję. Wystarczyło znaleźć i wyłączyć serwer i w ten sposób ukrócić proceder.  - Sieć torrent jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie da się jej po prostu wyłączyć. Póki są jej użytkownicy, póty ona działa - mówi rozmówca Mateusza Kulika. 

Legalna treść - tania i dostępna

- Dziś mamy tanią, dostępną, legalną treść. Współcześnie nawet piraci mają nielegalne serwery streamingowe, które też można dużo łatwiej obsłużyć niż aplikacje torrentowe - zdradza specjalista. 

O spadku popularności sieci torrent przekonują także eksperci w raporcie kanadyjskiej grupy Sandvine. Po dominacji torrentów sprzed kilkunastu lat nie ma już dziś śladu. Trzeba jednak podkreślić, że sama sieć torrent nie jest stricte piracka, a służy do wymiany informacji. 

Posłuchaj także:

- Prawdopodobnie przez to, że piractwo jest kierowane przez inne kanały, a przede wszystkim jest zamieniane na legalne treści to ten ruch w sieci torrent się zmniejsza - ocenia Maciej Gajewski. - Na torrentach są też całkiem legalne dane, którymi ludzie się wymieniają. 

Redukcja piractwa - krok w dobrą stronę

Redukcja piractwa to bezsprzecznie krok w dobrą stronę. Twórcy muzyki, filmów, seriali powinni być wynagradzani za to co tworzą, za treści, które nam dostarczają. Rozmówca Czwórki zwraca jednak uwagę na drugą stronę serwisów streamingowych - zapatrzyliśmy się w te wszystkie usługi na abonament przez co niewiele posiadamy. Nasz ulubiony album muzyczny, ukochany serial może w każdej chwili z opłacanej przez nas platformy zniknąć, a my nie mamy na to wpływu. - Na pewno dobrze, że są legalne treści, dobrze, że artyści są wynagradzani, ale coraz mniej tych rzeczy mamy na własność.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.03.2023

Godzina emisji: 8.43

pj

Czytaj także

Media społecznościowe - jak zbierają o nas informacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 15:50
Media społecznościowe wiedzą o nas więcej, niżbyśmy chcieli ujawnić. Jak ostrzegają eksperci, niektóre aplikacje śledzą i monitorują działania użytkowników w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Gadu-Gadu do cyfrowego bezpieczeństwa komunikatorów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 12:05
Komunikator Gadu-Gadu powstał 23 lata temu, w szczycie popularności miał ponad 7 milionów użytkowników. Dziś wielu go nawet nie pamięta, ale chętnie korzysta z jego następców. Ważne by z internetowych komunikatorów korzystać bezpiecznie. 
rozwiń zwiń