Produkty spożywcze. Jak rozumieć daty na opakowaniach?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 12:30
Terminy podane na opakowaniach produktów spożywczych nie zawsze oznaczają, że nie można ich po jego upływie spożyć. Sprawdzamy, w jakich przypadkach.
Podczas zakupów warto zwracać uwagę na datę przydatności i skład produktu.
Podczas zakupów warto zwracać uwagę na datę przydatności i skład produktu.Foto: Shutterstock/Minerva Studio

Zanim wyrzucimy produkt, którego data sugeruje, że termin jego przydatności minął, warto dobrze ją przeczytać. Wielu z nas nie odróżnia pojęć "najlepiej spożyć przed" i "należy spożyć do". Niby to nieznaczna różnica, ale jednak istotna.

W przypadku takich produktów jak kasze, producent deklaruje, że produkty mają określoną jakość do terminu wskazanego na opakowaniu - mówi Beata Bilska z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW. - Po jego upływie też są one bezpieczne. Jednak wraz z przekroczeniem daty minimalnej, oznaczanej jako "najlepiej spożyć przed" lub "do" niektóre parametry jakościowe mogą ulegać pogorszeniu.

Na produktach takich jak jogurty, mleko, wędliny, mięso, czyli produktach nietrwałych, znajdziemy napis "należy spożyć do". Tutaj wskazane jest przestrzeganie terminu przydatności, bo po jego upływie produkt może być niebezpieczny pod względem zdrowotnym dla konsumenta. 

Żeby dobrze odróżniać znaczenie obu napisów, wystarczy zapamiętać dwa charakterystyczne słowa "najlepiej" i "należy". Kiedy pojawia się określenie "najlepiej spożyć", jest to sugestia, jeśli "należy" - jest to już twarda zasada.

Przy założeniu, że opakowania nie są uszkodzone, produktami, które obok kasz mogą być dłużej przechowywane, są: makarony, orzechy, konserwy, mrożone warzywa i owoce, miód, a także ketchup. Specjalistka zaznacza, że trudno wskazać jednoznacznie do kiedy, po upływie terminu, można je spożywać. Produkty są generalnie trwałe, jednak tym czasie ich parametry mogą ulegać zmianie.

Zobacz także: 

- Jeśli odkryjemy produkt, który jest już po upływie daty minimalnej trwałości i zauważymy, że zmienił kolor albo nastąpiło rozwarstwienie tłuszczu, to nie należy go spożywać - tłumaczy Beata Bilska. - Najlepiej kupować artykuły spożywcze racjonalnie i w miarę potrzeb.


Posłuchaj
03:13 Czwórka/Pierwsze Słyszę - prod. przeterminowane 07.09.2022.mp3 Beata Bilska z SGGW opowiada o terminach przydatności do spożycia na opakowania (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 7.35

aw

Czytaj także

Superfood - dieta XXI wieku, czyli jedzenie do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:00
Dziś zarówno to, co jemy, jak i to, jak to jemy, ma nam przynosić maksymalne korzyści. Superfood - z czym to się je?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zamień sól na zdrowie". Jak ograniczyć spożycie soli?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:45
- Oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn i czosnek - te przyprawy wzbogacą smak potraw, a jednocześnie pomogą nam ograniczyć spożycie soli - mówiła dietetyk kliniczny Marta Woźniak. 
rozwiń zwiń