X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lęki i fobie - z tym można żyć i się uporać

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 09:20
- Lęki to głupie zachowania mądrych ludzi - stwierdził kiedyś Albert Ellis. Psychiatra, dr Agnieszka Popiel jest zdania, że ta sentencja doskonale oddaje istotę sprawy.
Audio
  • Jak w życiu oswoić lęki i fobie - doradzała dr Agnieszka Popiel, psychiatra (Czwórka/Na cztery ręce)
Lęki i fobie nie są groźne dla naszego życia, powodują za to uczucie dyskomfortu
Lęki i fobie nie są groźne dla naszego życia, powodują za to uczucie dyskomfortu Foto: Glow Images

Prowadzący audycję "Na cztery ręce" Tomasz Kosiorek porównał lęk do upałów, które w ostatnich dniach bywają mocno uciążliwe. Nie możemy przed nimi w pełni uciec, bo tak naprawdę nie mamy przecież żadnego wpływu na to, jaka jest pogoda. Z tą opinią zgodziła dr Agnieszka Popiel, psychiatra, gość Czwórki. - To bardzo dobra metafora, bo podobnie jak upał, lęk bywa nieprzyjemny, ale zarazem nie zagraża naszemu życiu. Lęk wprowadza do niego dyskomfort - stwierdziła.

ZOBACZ TEŻ: Epigenetyka - czy możemy odziedziczyć czyjąś radość albo strach?

Zdaniem Popiel podstawowym błędem w naszym podejściu do lęków jest to, że się ich boimy. - Tymczasem powinniśmy raczej im dziękować, bo sam lęk ma bowiem wielką wartość ostrzegawczą. Jest to emocja, z którą żyjemy, która mówi nam, że warto zwrócić na coś uwagę. Na tym kończy się jakiekolwiek zagrożenie ze strony lęku. Problemem jest to, że ludzie myślą, iż to lęk jest sam w sobie niebezpieczny i wtedy budzą się w nas demony i różne zaburzenia - przekonywała ekspertka.

PRZECZYTAJ: Istotne pytania o altruizm

Problem pojawia się, gdy owe lęki zaczynają wpływać na nasze życiowe czynności, determinują plany. - Albert Ellis, wybitny psycholog, powiedział kiedyś, że lęki to głupie zachowania bardzo mądrych ludzi. To krótkie zdanie doskonale oddaje istotę sprawy. Gdy zaczynamy podporządkowywać życie naszym lękom to sami do tracimy niejako zdrowy rozsądek - skwitowała Popiel.

Co zrobić, gdy fobie i lęki determinują nasze życie? Kiedy jest właściwy moment, żeby udać się do specjalisty? Czy ze strachem możemy sobie całkowicie poradzić i wyeliminować z życia? A może wystarczy tylko go oswoić? Tego dowiecie się z nagrania audycji "Na cztery ręce".

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Intymność - nie wstydźmy się o niej rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 11:30
Skąd wiemy to, co wiemy o seksie? Są różne źródła, mniej lub bardziej wiarygodne. Dobrze jest zatem poznać mity i prawdy na temat seksu, bo udany kontakt intymny z drugą osobą ma niezwykle ważny wpływ na komfort naszego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego przymykamy oczy na niemoralne zachowania?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:20
Stosunek do osoby łamiącej normy lub prawo może ulec zmianie, gdy zyskujemy na tym zachowaniu. Dlaczego? Ponieważ zwyczajnie lubimy takie osoby bardziej, co w konsekwencji prowadzi do przymykania oczu na ich nieetyczne praktyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na starość lepiej pamiętamy odległe wydarzenia - dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 16:00
Okazuje się, że odległe wspomnienia utrwalają się w naszych głowach lepiej. Na starość lepiej pamiętamy więc wydarzenia z okresu młodości i te z ostatniego roku.
rozwiń zwiń