Przemilczany PRL: plaże nudystów i porody rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 15:00
- W myśleniu o PRL-u mamy dwie skrajności: albo strajki i stocznia, albo komedie Barei. Nie ma miejsca na zwykłe szare życie - mówi fotograf dokumentujący PRL.
Audio
  • Tego nie ma w internecie. "Portret PRL Twarze i maski"

Właśnie ukazał się album "Portret PRL. Twarze i maski". To życie w PRL-u uwiecznione w obrazkach, w obiektywie wybitnego fotoreportera Zenona Żyburtowicza, okraszone ciętymi komentarzami równie wybitnego publicysty Krzysztofa Mroziewicza. 

Każdy z kilkudziesięciu fotoreportaży dotyczy innego miejsca lub wydarzenia (m.in. oglądamy fotografie z plaży nudystów, z porodówki, z maratonu tanecznego, z dożynek czy z targowiska), a wiele z obrazów można zakwalifikować do rankingu najlepszych fotografii z PRL-u.

- W myśleniu o PRL-u mamy dwie skrajności: albo strajki i stocznia, albo komedie Barei. Nie ma miejsca na zwykłe szare życie, którego nikomu się nie chciało fotografować. Robiłem zdjęcia z wewnętrznego przymusu, często nie mając na to chęci, bo to była brzydka rzeczywistość, ale czułem, że udokumentowanie jej może być ważne - podkreślał Zenon Żyburtowicz.

Zdjęcia są podzielone na trzy kategorie, zgodnie z sugestią Krzysztofa Mroziewicza. To  dokumentu pokazujący jak było, jak się żyło, jaka była codzienność. Wiele osób patrzyć będzie na zdjęcia z sentymentem, ale nie za PRL-em, tylko za swoją młodością. Ludzie przecież cieszyli się swoją młodością, miłością, zakładali rodziny. Jedno ze zdjęć z albumie dokumentuje jeden z pierwszych w naszym kraju porodów rodzinnych, jaki odbył się w 1986 roku w Szpitalu Bielańskim. Starałem się fotografować rzeczy, które działy się po raz pierwszy. - Na zrobienie tego zdjęcia czekałem pół roku, bo żebym mógł uwiecznić poród musiał on się odbyć w godzinach pracy mojej redakcji, bo w domu nie miałem telefonu - opowiada Zenon Żyburtowicz.

Gość Czwórki to wybitny fotoreporter i artysta fotografik. Podróżnik. Członek Académie Internationale de Lutece w Paryżu, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografował dla "Schweizer Illustrierte" i wiedeńskiego "Die Ganze Woche".

gs

Zobacz więcej na temat: Paryż POLSKA poród
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Po tym jednym przykładzie sądzić ich będziecie..." – Tomasz Jeleński

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2007 18:15
Dokładnie 25 lat temu, 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie podczas tłumienia pokojowej manifestacji milicja i ZOMO użyły broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzymskie wakacje fotografa z PRL-u (zobacz zdjęcia!)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 14:35
Wojciech Plewiński razem z grupą kilkudziesięciu polskich fotografów wsiadł do autokaru, by po raz pierwszy przekroczyć granicę i obfotografowywać senne i codzienne włoskie życie w latach 50.
rozwiń zwiń