Czytelnictwo to inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 12:02
Państwo nie powinno oszczędzać na czytelnictwie - mówi Mariusz Szczygieł. - Taka oszczędność przyniesie opłakane skutki w przyszłości.
Audio
  • "Wszystko o Czechach czyli Biblioteka Mariusza Szczygła" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze (Czwórka)
Czytelnictwo to inwestycja w przyszłość
Foto: Wikimedia Commons/ Joe Crawford z Moorpark, California, USA/lic. CC

Mariusz Szczygieł swoją bibliotekę zaczął tworzyć, jak był jeszcze dzieckiem. Już wtedy zaczął katalogowanie lektur - na niektórych z nich do dziś odnajduje swoje podpisy np. "MS - 2", co oznacza 2 książkę w kolekcji Mariusza Szczygła.

- Uważam, że to strasznie ważne uczyć czytania dzieci i stawiać na czytelnictwo w młodości - mówi pisarz. - Jestem ogromnym przeciwnikiem likwidacji bibliotek szkolnych.

Biblioteka Mariusza Szczygła jest ogromna i wysprzątana. Jak się okazuje, posiadając taki księgozbiór niezbędny jest odkurzacz ze specjalną końcówką. - Mam w swojej bibliotece książki, których bym nie chciał stracić nigdy - mówi bohater reportażu. - Książki Marka Millera "Reporterów sposób na życie" nie pożyczam nikomu, a inne pożyczam chętnie- dodaje.

Jakie znaczenie ma dziś czytelnictwo i jakie mogą być skutki oszczędzania na nim dowiesz się słuchając załączonego reportażu "Wszystko o Czechach czyli Biblioteka Mariusza Szczygła" Eweliny Karpacz-Oboładze - zapraszamy.

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Słuchaj reportaży na antenie Czwórki od poniedziałku do piątku, tuż przed 01.00.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne życie na fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 14:08
Grzegorz Wełnicki jest fotografem i robi zdjęcia z dalekich podróży. Nie są to bajeczne plaże i kolorowy świat. To zdjęcia trudne, czasem drastyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła jest płytka i trudna, ale można po niej pływać

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 15:30
Choć Polska pod względem hydrologicznym ma wręcz idealne ukształtowanie to jednak ze względu na brak pieniędzy i sytuacje gospodarcza kraju nasza żegluga śródlądowa praktycznie nie istnieje. I aż trudno uwierzyć, że kiedyś statki po Wiśle pływały jak po autostradzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Książka za kraty" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:10
Środa 10 kwietnia, godz.18.15 Program 3 Książka może dać trochę wolności.
rozwiń zwiń