Filmowe wcielania wampira: mężczyzna, kobieta, romantyk, brutal…

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 14:05
- Przez cały okres XX wieku wampir spełniał bardzo konkretne funkcje w kulturze zachodniej, będąc metaforą różnych problemów - mówiła Czwórce Jagoda Murczyńska, tłumaczka i krytyczka filmowa.
Audio
  • Jagoda Murczyńska o figurze wampira w kinie (Na cztery ręce/Czwórka)
Kadr z filmu Nosferatu wampir
Kadr z filmu "Nosferatu wampir"Foto: materiały promocyjne

Do kin wszedł właśnie najnowszy film Neila Jordana "Byzantium". To druga już podróż irlandzkiego reżysera do świata wampirów po kultowym "Wywiadzie z wampirem". - Postać wampira obecna w "Byzantium" pochodzi z kultury karaibskiej. To wampir, który niekoniecznie cierpi od słońca, nie ma kłów, tylko nakłuwa swoje ofiary charakterystycznym wydłużającym się paznokciem - tłumaczyła w audycji "Na cztery ręce" Jagoda Murczyńska.

Filmowe opowieści o wampirach pełne są też znaczeń i kontekstów związanych z kulturą zachodnią. - Podstawową tezą krytyków jest to, że o ile zombie uosabiają lęk przed powstaniem ludowym, o tyle wampiry uosabiają lęk przed knowaniami arystokratów i elit - podkreślała Jagoda Murczyńska.

Postać wampira często skłania również do interpretacji psychoanalitycznej. - Wampir jako postać seksualna, erotyczna, która w czasach, kiedy nie wolno było pokazać pożądania, jest metaforą takiej zwierzęcej wręcz potrzeby seksualnego zagarniania partnera. W tym wypadku ofiarą jest kobieta - zauważyła krytyk filmowa.

Od początku istnienia wampiryzmu gotyckiego oprócz hrabiego Draculi pojawia się postać hrabiny Draculi. - Pierwowzorem tej postaci była Elżbieta Batory – hrabina węgierska, która zasłynęła tym, że porywała dziewice i kąpała się w ich krwi. Przy okazji tej postaci w kinie po raz pierwszy pojawiły się tak wyraźnie zaznaczone wątki lesbijskie. Było to jeszcze w latach 30. - przypomniała Jagoda Murczyńska.

Najpopularniejszym chyba jednak wzorcem wampira w kulturze zachodniej jest wampir romantyk, znany choćby z takich filmów jak "Nosferatu wampir" Wernera Herzoga czy "Dracula" Francisa Forda Copolli. - Pojawia się tu wątek czasu. Mimo pragnienia wiecznego życia okazuje się ono czymś absolutnie nieznośnym - mówiła Jagoda Murczyńska.

Rozmawiał Błażej Hrapkowicz.

pg

Czytaj także

Premiery filmowe: "Byzantium”, "Koneser” i "Smerfy 2"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 13:00
W tym tygodniu kinomaniaków czekają znakomite premiery filmowe, m.in. "Byzantium", czyli film o wampirach, ale nieco inny niż saga "Zmierzch", "Koneser”, obraz dla tych, którzy cenią sztukę i gratka dla najmłodszych – "Smerfy 2", w których powróci zły Gargamel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Fabijański: o wielkości aktora decyduje jego wrażliwość

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 13:30
- Moja droga do aktorstwa była kręta niczym rollercoaster - śmieje się Sebastian Fabijański. Aktor współpracuje obecnie z Wojtkiem Smarzowskim i Krzysztofem Majchrzakiem, a prywatnie jest wielkim fanem polskiego hip-hopu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Buczkowski: Himilsbach to był człowiek - improwizacja. Reżyserzy to kochali

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 14:30
- Jan Himilsbach prowokował, kompromitował i miał piekielnie ostry dowcip - wspomina Janusz Kondratiuk. - Nie znosił obłudy i ideologicznego zakłamania. Był na wskroś prawdziwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer: w "Miłości" emocje były tak silne, że nie byliśmy w stanie nic udawać

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:30
Najpierw było zwycięstwo na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Teraz obraz doceniła także widownia Sopot Film Festiwal. Od piątku "Miłość" Filipa Dzierżawskiego na ekranach kin w całej Polsce.
rozwiń zwiń