Zamilska typuje zwycięzców Grammy '18

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:50
Kiedy świat wstrzymuje oddech przed kolejnym rozdaniem nagród Grammy, przyznam szczerze, że patrzę na to z dużym przymrużeniem oka. Od dawna nie śledzę tego typu imprez. Może dlatego, że liczba statuetek na meblach artysty, nie jest dla mnie wyznacznikiem, że dany muzyk jest wybitny. Może też dlatego, że w zdecydowanej większości, nominowani nie znajdują się na mojej prywatnej playliście. Zostałam jednak poproszona o swoje tegoroczne typy. Dobrze. Spróbujmy.
Zamilska w obiektywie Marty Kacprzak
Zamilska w obiektywie Marty KacprzakFoto: Marta Kacprzak

Nagranie roku. Spoglądam na listę. Tutaj o dziwo, nie mam żadnych wątpliwości. Nagroda powinna wylądować w ręce Kendricka Lamara za "Humble". Ku swojemu przerażeniu widzę, że komisja wyborcza, wytypowała również skoczną pieśń "Despacito". Teraz zyskuję pewność, co do mojego dystansu względem wydarzenia.

Album roku. Ponownie Kendrick Lamar. I nie dlatego, że jestem jego fanką na śmierć i życie. Po prostu, z owej listy, zasługuje moim zdaniem najbardziej na statuetkę. Lamar to konsekwentny artysta, który oprócz dobrej muzyki, ma coś specjalnego do przekazania.

Piosenka roku. Nie mam pojęcia czym różni się ta kategoria od nagrania roku. Może mniejszy nacisk kładzie się tutaj na jakość brzmienia, a większy na samą skoczność i łatwość wdarcia się w szeregi milionów, a nawet miliardów odsłon na streamingach, bo znowu w nominowanych widzę "Despacito". Zdecydowanie najdziwniejsza kategoria, patrząc na nominowane "piosenki". Pozwólcie, że pominę ją milczeniem.

Najlepszy nowy artysta. Brakuje mi na tej liście wielu muzyków, którzy w zeszłym roku szturmem wdarli się na sceny i godziwie zasłużyli, aby zasiąść w tej loży. Powiem szczerze - żaden z wymienionych artystów, nie znalazł się na mojej playliście. Może raz pani SZA. Niechaj jej zatem będzie.

Czytaj Także: GRGML typuje zwycięzców Grammy '18 >>>

Najlepszy występ solowy, kategoria pop. Jestem świeżo po obejrzeniu dokumentu o Lady Gaga. Mam do niej od tamtego czasu sympatyczne podejście. I zapewne Grammy wyląduje w jej dłoniach.

Najlepszy duet/występ grupowy. Kolejna nominacja dla "Despacito". Ludzie, co jest z wami?

Najlepszy album wokalny - pop tradycyjny. Tutaj bezapelacyjnie Bob Dylan.

Najlepszy wokalny album - pop. Coraz bardziej podziwiam tych, którzy wymyślają kategorie. Byle nie Coldplay, Lana Del Ray mocno sobie ostatnio nagrabiła. Pewnie wygra Lady Gaga. Albo Ed Sheeran. Tak, na pewno Ed Sheeran. Przecież ten człowiek wyprzedaje podwójnie stadiony.

Najlepsze nagranie dance. Z racji mojej ogromnej miłości do muzyki z dalekiego świata, przyznałabym nagrodę dla Bonobo za "Bambro Koyo Ganda". Do Bonobo mam sentyment jeszcze z czasów licealnych. To pierwsza nominacja, z której szczerze się cieszę.

Najlepszy album dance/elektroniczny. Ponownie Bonobo za krążek "Migraton".

Najlepszy występ rockowy. Powinien wygrać i wygra na pewno Leonard Cohen za "You Want It Darker".

Najlepszy album z muzyką alternatywną. Jeśli miałabym wybierać, wskazałabym palcem na The National za "Sleep Well Beast". Rozbili mój system emocjonalny kilkoma utworami z tego krążka, przede wszystkim "Nobody Else Will Be There". Pięknie piszą o uczuciach.

Natalia Zamilska/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artysta z sercem na dłoni. Piotr Rogucki u Natalii Zamilskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 08:00
Po raz pierwszy w historii programu, w "Nocnym TransPorcie" zagościł mężczyzna, który uśmiechem rozbraja wszystko i wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Zamilska w muzycznej podróży po 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 13:36
W tym odcinku "Nocnego TransPortu" wszystko to, co w mijającym roku muzycznie nas wzruszało, poruszało i straszyło. 
rozwiń zwiń