X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nornica. Małe zwierzątko, od którego zależy las

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 15:53
- Kiedy nornic jest mało cały las stoi na głowie. Te niewielkie stworzenia sterują leśnym ekosystemem - mówi Marcin Siuchno.
Audio
  • Prywatne życie nornic - dlaczego są tak ważne dla lasu (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Nornica
NornicaFoto: Rudmer Zwerver/Shutterstock.com

Nornica występuje w prawie całej Polsce. Właśnie teraz gromadzi zapasy na zimę. Ten pospolity gryzoń często mylony jest z myszami, choć tak naprawdę, jak przekonuje Marcin Siuchno z bloga Totemownia.pl, nieco się od myszy różnią. - Nornice mają bardzo gęste i miękkie futro. To kwestia termoizolacji - są malutkie, więc szybko tracą bardzo dużo energii i ciepła. Muszą też być wodoodporne - tłumaczy ekspert Czwórki. - Żyją w norach, budują tam gniazda i zbierają pożywienie.

Cały ekosystem lasu jest "postawiony" na nornicy i myszy. Jeśli jest ich dużo, możemy spodziewać się, że za rok dużo będzie także drapieżników, m.in. wilków, rysi i niedźwiedzi Marcin Siuchno

Nornice mają jednak ciężkie i pełne niebezpieczeństw życie, stanowią aż 36 proc. pożywienia innych zwierząt zamieszkujących polskie lasy. Jak nornice walczą o życie i dlaczego gromadzą z reguły więcej pożywienia, niż są w stanie zjeść? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Annę Hardej. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak, Kuba Marcinowicz

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 6.23 i 7.27

kd/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka zwierzęta leśne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak