Gdy złapiesz "gumę" - zrób torebkę

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 10:00
Produkowanie przedmiotów z odpadów staje się coraz bardziej popularne, ale kto by pomyślał, że zużyte dętki rowerowe mogą być ponownie wykorzystane. Maciej Zieliński szyje z nich torby, portfele i nerki. 
Audio
  • Maciej Zieliński opowiada jak zrobić torbę z dętek (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Marcin Zieliński i Kuba Marcinowicz
Marcin Zieliński i Kuba MarcinowiczFoto: Czwórka/Adam Świetlicki

- Na co dzień robię torby z używanych dętek rowerowych, które odbieram z serwisów rowerowych. Przerabiam je w taki sposób, że później można uszyć z nich torbę - wyjaśnia Maciej Zieliński. - Taki materiał wygląda jak skóra, zupełnie dętki nie przypomina. 

Maciej w swoim warsztacie wąskie kawałki dętki rowerowej zszywa tak, by tworzyły jedną płachtę. - Na takim materiale wiele się dzieje. To jest atrakcyjne dla oka, ciekawe, robi dobre wrażenie - podkreśla gość Kuby Marcinowicza. - Dętka jest przyjemna w dotyku i wdzięczna w produkcji - jest elastyczna, choć są z nią pewne problemy: dętka ma kształt koła, gdy się ją rozetnie to ona faluje, "pływa". Trzeba to okiełznać. Ja jestem kaletnikiem z zawodu, więc mam trochę łatwiej - dodaje. 

Czwórkowy gość na co dzień korzysta z ciężkich maszyn kaletniczych ze stopką krocząca. Podkreśla, że zwykła maszyna do szycie może nie poradzić sobie z gumą dętki.

Kolejnymi problemami z dętkami są: ich wypełnienie talkiem, którego trzeba się pozbyć czy zapach gumy, który jednak znika przy myciu i dalszej obróbce. Maciej Zieliński zwraca uwagę na różne rodzaje dętek, niektóre z nich lepiej nadają się do szycia portfeli, inne lepsze są na torby. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Marcin Zieliński (Zieliński Bags)

Data emisji: 07.02.2020

Godzina emisji: 8.17

pj/kd

Czytaj także

#plasticfromplants. Czym jest biodegradowalny plastik?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:52
Według danych ONZ 90 procent zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne. W ogromnych ilościach pochłaniają je zwierzęta morskie, coraz częściej - pod postacią mikrowłókien - trafiają na nasz talerz. Odpowiedzią na jednorazówki ma być bioplastik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń