Astrofotografia. Jak robić zdjęcia gwiazdom?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 17:10
- Ludzkie oko jest słabym narzędziem do obserwacji wszechświata. Aparat fotograficzny pochłania więcej światła i jest bardziej czuły - mówi astrofotograf Tomasz Zwoliński.
Audio
  • Astrofotografia - na czym polega to hobby? (Astrosapiens/Czwórka)
Fotografia z archiwum Tomasza Zwolińskiego
Fotografia z archiwum Tomasza ZwolińskiegoFoto: Tomasz Zwoliński/Astrozdjecia.pl

Tomasz Zwoliński Żeby uwiecznić galaktykę, należy znaleźć bardzo ciemne miejsce. Najlepiej robić to z dala od aglomeracji miejskiej

Gość Czwórki astronomią interesuje się od dziecka, astrofotografią zajmuje się od dwóch lat. - Fotografuję nocne niebo. W trakcie jednej sesji robię do 50 zdjęć. Każde długo naświetlam, żeby zarejestrować najdrobniejszy szczegóły. Zdarza się też, że zdjęcie jednego obiektu zajmuje mi... kilka nocy - opowiada gość Czwórki.

Co to jest astrofotografia statywowa i dlaczego to od niej warto zacząć swoją przygodę? Jak drogie jest to hobby? I czy można kosmos fotografować zwykłą komórką? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Fotografia z archiwum Tomasza Zwolińskiego Fotografia z archiwum Tomasza Zwolińskiego

***

Tytuł audycji: "Astrosapiens"

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Gość: Tomasz Zwoliński (astrofotograf)

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 15.22

kul/jp


Czytaj także

Kosmos w pigułce. Kiedy znajdziemy drugą Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:26
- Co chwilę dowiadujemy się o jakiejś planecie poza Układem Słonecznym. Jest ich już kilka tysięcy, jednak większość z nich to planety gazowe. Tam życia nie znajdziemy, ale warto zwrócić uwagę na ich księżyce - mówi w "Stacji Nauka" Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saturn. "Po uszach go poznacie"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 16:30
Początek lipca to najlepszy moment, żeby przyjrzeć się Saturnowi. - Żartownisie mówią o nim "władca pierścieni", a ci, którzy pierwsi widzieli go przez teleskop nazwali go... "planetą z uszami" albo "planetą w kapeluszu"- opowiada Mateusz Borkowicz. 
rozwiń zwiń