"Powrócę jako piorun". Maciej Jarkowiec o historii Russella Meansa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 12:58
- Ameryka po raz pierwszy usłyszała o Russellu Meansie w 1971 roku. To wtedy doszło do morderstwa w niewyjaśnionych okolicznościach Indianina imieniem Raymond "Żółty Grom". Organizacja AIM postanowiła odnaleźć sprawcę organizując w Nebrasce jedno z największych spotkań w historii - opowiadał autor książki Maciej Jarkowiec.
Audio
  • Maciej Jarkowiec o historii równouprawnienia amerykańskich Indian (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/wikiimages

dziewczyna hippis 1200.jpg
"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski o współczesnych hippisach

- Sprawa zabójstwa "Żółtego Gromu" stała się zaczątkiem indiańskiej rebelii w Stanach Zjednoczonych, a to wydarzenie pierwszym, które trafiło do mediów głównego nurtu. Russell Means stał się najbardziej rozpoznawalnym leaderem AIM (Ruch Indian Amerykańskich), który po wydarzeniu w Gordon stał się twarzą indiańskiego ruchu wolnościowego – wyjaśniał gość.

- Ruch Indian Amerykańskich powstał w latach 60. XX wieku w sprzeciwie przeciwko brutalności amerykańskiej policji w stosunku do znacznej mniejszości Indian zamieszkujących Minneapolis. Stowarzyszenie powstało w czasach kontrkultury i dzięki sprzyjającym warunkom, w których powstało możliwe było przekształcenie go z lokalnego stowarzyszenia w prężnie działającą, ogólnokrajową organizację - mówił na antenie Czwórki.

Czy przed AIM istniały organizacje zajmujące się prawami rdzennej ludności w USA? Dlaczego Russell Means dla amerykańskich Indian jest postacią ikoniczną? Skąd wziął się pomysł na opowiedzenie tej historii polskiemu czytelnikowi? Co w świadomości współczesnych Amerykanów zmienił bohater książki Macieja Jarkowca? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Maciej Jarkowiec (dziennikarz, autor książki "Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu")

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:39
Tajlandia to kraj, znany Polakom głównie ze zdjęć w folderach turystycznych. Tymczasem, jak przekonywała w Czwórce Urszula Jabłońska, to także kraj przepełniony strachem. - Ludzie żyją tam w różnych formach współczesnego niewolnictwa - opowiadała autorka książki "Człowiek w przystępnej cenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Springer: reportaż to świetny sposób na poznawanie świata

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 10:00
Zaczęło się od książki "Miedzianka. Historia znikania", która budziła spore emocje. Potem była m.in. "Źle urodzone". Springer pisze o ludziach i architekturze. W Czwórce opowiadał o swojej pracy i warsztacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kącki: chcę wyrwać czytelnika z dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
- Potrzeba napisania tej książki pojawiła się, kiedy zdałem sobie sprawę, że po Poznaniu chodzą pokiereszowane psychicznie dzieciaki, którymi nikt przez lata nie chciał się zająć - mówi Marcin Kącki, autor książki "Poznań. Miasto grzechu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non/fiction" - co dalej z polskim reportażem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:00
- Wiele osób łapało się za głowę mówiąc, że bez reklam nie przeżyjemy miesiąca. Stwierdziłyśmy, że mamy swoje ideały i jeśli w ogóle zabierać się za coś nowego, to trzeba starać się zrobić to trochę inaczej - mówiła współtwórczyni "Non/fiction" Dorota Groyecka.
rozwiń zwiń