X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Powrócę jako piorun". Maciej Jarkowiec o historii Russella Meansa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 12:58
- Ameryka po raz pierwszy usłyszała o Russellu Meansie w 1971 roku. To wtedy doszło do morderstwa w niewyjaśnionych okolicznościach Indianina imieniem Raymond "Żółty Grom". Organizacja AIM postanowiła odnaleźć sprawcę organizując w Nebrasce jedno z największych spotkań w historii - opowiadał autor książki Maciej Jarkowiec.
Audio
  • Maciej Jarkowiec o historii równouprawnienia amerykańskich Indian (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/wikiimages

dziewczyna hippis 1200.jpg
"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski o współczesnych hippisach

- Sprawa zabójstwa "Żółtego Gromu" stała się zaczątkiem indiańskiej rebelii w Stanach Zjednoczonych, a to wydarzenie pierwszym, które trafiło do mediów głównego nurtu. Russell Means stał się najbardziej rozpoznawalnym leaderem AIM (Ruch Indian Amerykańskich), który po wydarzeniu w Gordon stał się twarzą indiańskiego ruchu wolnościowego – wyjaśniał gość.

- Ruch Indian Amerykańskich powstał w latach 60. XX wieku w sprzeciwie przeciwko brutalności amerykańskiej policji w stosunku do znacznej mniejszości Indian zamieszkujących Minneapolis. Stowarzyszenie powstało w czasach kontrkultury i dzięki sprzyjającym warunkom, w których powstało możliwe było przekształcenie go z lokalnego stowarzyszenia w prężnie działającą, ogólnokrajową organizację - mówił na antenie Czwórki.

Czy przed AIM istniały organizacje zajmujące się prawami rdzennej ludności w USA? Dlaczego Russell Means dla amerykańskich Indian jest postacią ikoniczną? Skąd wziął się pomysł na opowiedzenie tej historii polskiemu czytelnikowi? Co w świadomości współczesnych Amerykanów zmienił bohater książki Macieja Jarkowca? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Maciej Jarkowiec (dziennikarz, autor książki "Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu")

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:39
Tajlandia to kraj, znany Polakom głównie ze zdjęć w folderach turystycznych. Tymczasem, jak przekonywała w Czwórce Urszula Jabłońska, to także kraj przepełniony strachem. - Ludzie żyją tam w różnych formach współczesnego niewolnictwa - opowiadała autorka książki "Człowiek w przystępnej cenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Springer: reportaż to świetny sposób na poznawanie świata

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 10:00
Zaczęło się od książki "Miedzianka. Historia znikania", która budziła spore emocje. Potem była m.in. "Źle urodzone". Springer pisze o ludziach i architekturze. W Czwórce opowiadał o swojej pracy i warsztacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kącki: chcę wyrwać czytelnika z dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
- Potrzeba napisania tej książki pojawiła się, kiedy zdałem sobie sprawę, że po Poznaniu chodzą pokiereszowane psychicznie dzieciaki, którymi nikt przez lata nie chciał się zająć - mówi Marcin Kącki, autor książki "Poznań. Miasto grzechu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non/fiction" - co dalej z polskim reportażem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:00
- Wiele osób łapało się za głowę mówiąc, że bez reklam nie przeżyjemy miesiąca. Stwierdziłyśmy, że mamy swoje ideały i jeśli w ogóle zabierać się za coś nowego, to trzeba starać się zrobić to trochę inaczej - mówiła współtwórczyni "Non/fiction" Dorota Groyecka.
rozwiń zwiń