Wspomnienia o ceglanych domach

- Domy, którę opisuję w "Domach bezdomnych" są bardzo różnorodne - mówi Dorota Brauntsch. - Powstawały na przestrzeni 100 lat, początkowo jako wielkie budynki podzielone na część mieszkalną i gospodarczą - dodaje. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com
O Audycji
Tytuł Wspomnienia o ceglanych domach 
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

Ceglane domy Dolnego Śląska odchodzą w niepamięć, ubywa z nich z dnia na dzień. Dorota Brauntsch dokumentuje je od kilku lat. Pokazuje, jak różna jest cegła domów ziemi pszczyńskiej. 

- Cegła może mieć przeróżne barwy, to zależy z jakiej gliny jest wypalona - mówi autorka. - Kiedy przyjedziecie na ziemię pszczyńską, ale nie tylko, bo cegłę można obserwować wszędzie, to widzi się, jak ona różnie wygląda. Może być bordowa, wiśniowa, pomarańczowa, czerwona, różowawa - dodaje.  

Dorota Brauntsch zwraca uwagę na charakterystyczny element domów, które opisuje: pszczyńskie wysiadki, czyli ławeczki umiejscowione przy głównym wejściu. W "Faktofonii" zdradza jak zmieniały się funkcje ceglanych domów, czemu te, budowane w dwudziestoleciu międzywojennym, są dużo mniejsze. Wspomina, jak pszczyńskie domu znalazły miejsce w jej sercu. Gość Dominiki Klimek podkreśla też, że te domu powstały w harmonii z przyrodą, z okolicznych materiałów. A jak to się dzieje, że dziś znikają? Czy wpis do rejestru zabytków ich nie chroni? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

W audycji można wysłuchać również informacji na temat spektaklu "Cesarz" w Teatrze Ateneum. Reportaż Kapuścińskiego to arcydzieło gatunku, został uznany za jedno najważniejszych dzieł XX wieku. Na scenę teatralną tekst przeniósł Mikołaj Grabowski.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadząca: Dominika Klimek

Gość: Dorota Brauntsch 

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 16.08

pj

Playlista
Tagi
Playlista