Reni Spiegel - o dzienniku polskiej Anny Frank

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 17:00
Odnaleziony po 70 latach w jednej z nowojorskich skrytek bankowych i opublikowany przez amerykańskiego Penguina pamiętnik "polskiej Anny Frank" okazał się prawdziwą sensacją.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Cristina Conti

Czytaj także
Anna Frank_663.jpg
Dziennik Anny Frank - jedno z najważniejszych świadectw Holocaustu

Jego autorka, Renia Spiegel, polska Żydówka, została zastrzelona w 1942 roku przez niemieckiego żołnierza. Miała wówczas niespełna 18 lat. Dziewczynka zaczęła prowadzić dziennik jako piętnastolatka. Mieszkała wtedy z młodszą siostrą Arianą u dziadków w Przemyślu. Opisywała wojenną codzienność, pełną dramatycznych zdarzeń - ucieczkę przed nalotami bombowymi, znikanie kolejnych żydowskich rodzin czy tworzenie getta. Jej zapiski przywołują tęsknotę za matką, od której obie siostry zostały odseparowane.

Posłuchaj także:

Ale Renia pisze też i o tym, o czym piszą wszystkie nastolatki: o pierwszej miłości (do Zygmunta Schwarzera), pocałunkach, przytacza zabawne i błahe historie, wyraża zachwyt przyrodą. Nastoletnie egzaltacje mieszają się ciągle z grozą śmierci, a natchnione wiersze z opisami dramatycznej, wojennej rzeczywistości.

***

Na audycję "Faktofonia" zapraszamy w niedzielę (01.11) po godz. 16.05. Program poprowadzi Agata Nowotnik.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka reportaż
Czytaj także

"Polska Przydrożna". Opowieści o błąkaniu się

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 18:20
- W czerwcu 2019 roku wyruszyłem starym oplem w trasę po polnych szutrówkach i leśnych żwirówkach. Wierciłem się po Polsce bez planu i celu przez dwa tygodnie. W ten sposób zebrałem historie do książki - opowiada Piotr Marecki, autor "Polski Przydrożnej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragedia na Przełęczy Diatłowa - tajemnicza historia z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 01:17
Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach.
rozwiń zwiń