Short Waves Festival 2020

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 22:28
Organizatorzy zdecydowali o przesunięciu 12. edycji Short Waves Festival - o nowym terminie poinformujemy wkrótce.
Short Waves Festival 2020
Short Waves Festival 2020Foto: mat. pras.

80 wydarzeń, 250 filmów i 100 międzynarodowych gości - tak w skrócie przedstawia  się  program Short Waves Festival. Wydarzenie rozpocznie się w Poznaniu 17 marca i potrwa do 22 marca.  Jak co roku emocji będzie dostarczał program konkursowy i aż 5 kategorii, w których twórcy z całego świata powalczą o nagrody. W sekcji pozakonkursowej ulubione pokazy tematyczne, nominacje do prestiżowych nagród filmowych, czy programy dla widzów w każdym wieku. Fokus geograficzny poświęcony będzie Libanowi, a wydarzenia edukacyjne i branżowe pozwolą profesjonalistom na networking i dyskusję wokół medium krótkiego kina. Wśród wydarzeń specjalnych czeka nas audiowizualne otwarcie: Kino Forma: Sharp and Honest w Pawilonie oraz sobotnie wręczenie nagród z oprawą muzyczną artystki na fali - Hani Rani. Festiwal to również okazja do spotkań - często w nietypowych lokalizacjach, bo aranżowanie przestrzeni to specjalność ekipy Short Waves Festival. 

Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina? Short Waves Festival!

Program Konkursowy

Program Konkursowy 12. edycji Short Waves Festival obejmuje w tym roku 3 konkursy międzynarodowe i 2 sekcje polskie, w ramach których zobaczymy aż 73 filmy z 36 krajów wyselekcjonowanych z ponad 1500 zgłoszeń. W programie znajdą się 34 tytuły stworzone przez kobiety, czeka nas 7 światowych premier, 3 europejskie i aż 35 polskich!

Łączna pula nagród to ponad 50 tys. złotych, przyznawane przez międzynarodowe jury, jak i publiczność. W tym roku po raz pierwszy o nagrodę pieniężną w Konkursie Polskim decyduje również trzyosobowe Jury Młodych. Po zakończeniu festiwalu odbędzie się objazdowy konkurs wybranych filmów polskich Short Waves on Tour, który odwiedzi kilkanaście miast w Polsce.  

Program Konkursowy obejmuje: International Competition Konkurs Polski,

konkurs filmów tańca Dances with Camera, w ramach konkursu Urban View pojawią się wątki urbanistyczne. Nową sekcją konkursową w tym roku jest Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, który prezentuje formy z pogranicza sztuk wizualnych i filmu, bazując na wolności ekspresji i języka filmowego. 

Program pozakonkursowy

Pełen przekrój filmów krótkometrażowych dla każdego! Pasmo rozrywkowe w Kinie Rialto bogate w filmy gatunkowe: przerażające Horror Shorts, zabawne Comedy Shorts i rozgrzewające atmosferę Kinky Shorts. Wiele czeka także w kategoriach wiekowych: spotkania w Filmowym Klubie Seniora z polskim krótkim metrażem oraz komediami, a także SWF for Teens: dla wszystkich zaangażowanych The Future is Teenage i Girl Time, jak i również sekcja dla najmłodszych SWF for Kids, przygotowana przez naszych przyjaciół z festiwalu Ale Kino!

Pokazy specjalne 

Tematyczne pokazy krótkich metraży przygotowane przez kuratorów, artystów i programerów z różnych stron świata. Pokaz kanadyjskich filmów tańca Dance Film from Canada: Quartiers Danses, a także przegląd filmów jednej z najbardziej interesujących organizacji wspierających video-art Sixpack. Zapraszamy także na spotlight Tomasza Popakula, na którym zaprezentowana zostanie twórczość autora m. in. nagradzanego filmu Acid Rain. W przedostatni dzień festiwalu SWF Award Ceremony, nietypowa uroczystość wręczenia nagród połączona z koncertem Hani Rani, a w kolejnym dniu pokazy zwycięskich filmów: SWF Awarded

Fokus

W tym roku czekają nas aż dwa programy fokusowe. Fokus Fixing the Future to cztery programy prezentujące różne strategie naprawiania przyszłości: od aktywizmu ekologicznego, przez masowe demonstracje, po indywidualne decyzje każdego z nas. A także futurystyczne wizje przyszłych światów, które mogą dać każdemu z nas do myślenia. Z kolei fokus geograficzny skupi się na kinematografii Libanu - 3 programy przygotował dla nas dyrektor NDU International Film Festival z Bejrutu. 

Beyond Cinema

Szereg wydarzeń festiwalowych, które wykraczają poza tradycyjną przestrzeń kinową. Po raz szósty chętni mogą wziąć udział w pokazach Random Home Cinema, które odbywają się w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków, a o ich dokładniejszej lokalizacji zainteresowani informowani są dopiero w dzień pokazu! 

Klub Festiwalowy staje się wieczornym przystankiem po całym dniu festiwalowych wydarzeń. Każdego dnia klub House to miejsce, w którym możecie spotkać zaproszonych gości, a także całą ekipę SWF. Nie ominą was również sety lokalnych DJ-ów, a jeśli nie chcecie odpoczywać od krótkiego metrażu zapraszamy na pokaz teledysków Awesome Shorts! 

mat. pras.