WROsound 2022: poznaliśmy pierwszych wykonawców i temat akcji specjalnej

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 09:00
Organizatorzy festiwalu WROsound przedstawili pierwszych artystów, których zobaczymy w lipcu na zielonym placu przed Impartem. W ogłoszeniach znalazła się także ekologiczna akcja specjalna.
WROsound 2022
WROsound 2022Foto: mat. pras.

Na ten moment poznaliśmy czterech wykonawców, którzy zagrają we Wrocławiu w dniach 15-16 lipca. Pierwszego dnia wystąpi NANGA – zespół powołany do życia przez Filipa Różańskiego i Macieja Dzierżanowskiego, czyli klawiszowca i perkusjonalistę Lao Che, którzy do współpracy zaprosili Karola Golę (również Lao Che) i Magdę Dubrowską (Gang Śródmieście, Utrata Skład).  Przygoda – w którą ruszyło to genialne zestawienie doświadczonych muzyków – przyniosła płytę „Cisza w bloku”. Mocne teksty, rapowane historie, szorstki wokal i solidna porcja elektroniki to fundamenty tego wydawnictwa. Następnie na scenie pojawi się SZCZYL – muzyczne objawienie ostatnich miesięcy, artysta zapewniający powiew młodości, wrażliwości i nadbałtyckiego luzu na rodzimej rap scenie. Jego album „Polska Floryda” znalazł się w większości podsumowań najlepszych płyt 2021 roku, a sam muzyk nieustannie powiększa liczbę nagród i nominacji za swoją artystyczną działalność.

Kolejny dzień przyniesie koncert duetu RYSY, który tworzą producenci Wojtek Urbański oraz Łukasz Stachurko. Ich muzyka to wypadkowa progresywnych tanecznych rytmów zbudowanych na kanwie niezwykle melancholijnych, a jednocześnie chwytliwych melodii. Na WROsoundowej scenie będzie towarzyszyć im dwójka utalentowanych wokalistów – Justyna Święs i Michał Anioł. Pierwszym zagranicznym gościem festiwalu jest – dobrze znany ze składu Kiasmos – Janus Rasmussen. Jeśli widzieliście duet na żywo, warto sprawdzić także solowy materiał artysty. Rasmussen wie wszystko o zręcznych rytmach w średnim tempie, syntezatorach i niuansach, które tworzą niezwykłą atmosferę podczas występów na żywo. Materiał na swój debiutancki album artysta testował podczas swoich setów DJ-skich na całym świecie – choć często były to jeszcze niedokończone utwory.

Oprócz muzycznych ogłoszeń dostaliśmy także szczegóły ekologicznej akcji specjalnej. W tym roku organizatorzy ponownie łączą siły ze start-upem społecznym Dotlenieni.org, a ich wspólne działania będą miały niezwykle efektowny koniec. Na wrocławskich Osobowicach razem z uczestnikami wydarzenia posadzą WROsoundowy las. Od zeszłego roku festiwal wkroczył na drogę dobrych praktyk – w produkcji i realizacji organizatorzy podejmują szereg działań proekologicznych. Na początek zmienili  wiele ze swoich przyzwyczajeń m.in. ograniczyli druki do minimum, zaczęli produkować uniwersalne materiały reklamowe, udostępnili darmową kranówkę do picia,  zmniejszyli zużycie plastiku. Wszystkie szczegóły akcji będą dostępne na  w social mediach festiwalu. 

Tegoroczna edycja festiwalu WROsound – organizowanego przez Strefę Kultury Wrocław – odbędzie  się w dniach 15-16 lipca na placu przed Impartem. Wkrótce poznamy kolejnych wykonawców wydarzenia.

15 lipca: SZCZYL, NANGA i inni

16 lipca: Janus Rasmussen (Kiasmos) Live, RYSY feat. Justyna Święs & Michał Anioł i inni