Odkrywaj Gdańsk z Niemapą

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 06:00
Od 21 czerwca NIEMAPA zaprasza mieszkańców Gdańska i turystów  na rodzinne spacery po mieście Neptuna oraz na niezwykłą wystawę w Oddziale Etnograficznym Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zabawny, ilustrowany przewodnik z serii NIEMAPA pokazuje ciekawe miejsca, architekturę, kulturę i przyrodę Gdańska, a skierowana do całych rodzin wystawa zaprasza do radosnego eksplorowania miasta w dziecięcej skali. Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer!
Niemapa Gdańsk
Niemapa GdańskFoto: mat. pras.

Ilustrowany przewodnik NIEMAPA pomaga na nowo odkryć miasto: opisuje zarówno miejsca znane dzieciom, jak i te mniej oczywiste, a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. Dzieci poprzez zabawę uczą się topografii i kultury swojego miasta. NIEMAPĘ tworzy zespół Mamy Projekt, ale powstaje ona w procesie ko-kreacji z mieszkańcami i poleca tylko sprawdzone miejsca. Wysmakowane ilustracje studia graficznego Ładne Halo sprawiają, że przewodnik inspiruje do długich spacerów.

NIEMAPA GDAŃSK udowadnia, że jest to miasto zaskakujące i pełne niespodzianek. Z NIEMAPĄ można się wybrać na spacer po Stoczni Gdańskiej, oglądać niebo nad miastem w Centrum Hewelianum, wyszukiwać detale architektoniczne kamienic albo na Westerplatte rozmawiać z dziećmi o tym, jak ważna jest tolerancja i wzajemny szacunek w rozwiązywaniu konfliktów. Szczególną uwagę NIEMAPA poświęca Wyspie Sobieszewskiej – jednemu z najciekawszych przyrodniczo zakątków miasta. Małe Wilki Morskie zapewne zainteresują się batyskafem w Ośrodku Kultury Morskiej i chętnie poćwiczą alfabet Morse’a, a miłośnicy miasta skorzystają z możliwości zaprojektowania własnego muralu na Zaspę albo odwiedzą CSW Łaźnia i miejsca interwencji artystycznych. Przewodnik jest pełen wyzwań i zadań dla najmłodszych: mogą narysować rodzinne zdjęcie z Neptunem, sprawdzić działanie Grot Szeptów w Parku Oliwskim czy pomyśleć o tym, jak ulepszyć swoją okolicę na przykładzie Podleśnej Polany. W Gdańsku nie brak muzeów i instytucji przyjaznych dzieciom: ECS, Ośrodek Kultury Morskiej, Muzeum Inkluzji w Bursztynie czy Oddział Etnograficzny Muzeum Narodowego w Gdańsku prezentują program wyjątkowy i tworzony z myślą o najmłodszych.

NIEMAPA Gdańsk wydana jest w dwudziestu tysiącach egzemplarzy i dystrybuowana bezpłatnie. Pięć tysięcy sztuk trafi do rodzin odwiedzających wystawę “Odkryj Gdańsk z NIEMAPĄ” a pozostałe będą rozdawane wśród uczestników Zlotu ZHP "Gdańsk 2018" na Wyspie Sobieszewskiej oraz przez Gdańską Organizację Turystyczną. Niemapę Gdańsk i wszystkie dotychczasowe przewodniki z serii można również znaleźć w internecie.

Wystawa ODKRYJ GDAŃSK Z NIEMAPĄ prezentowana od 21 czerwca do końca roku w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku pokazuje trzy aspekty Gdańska: morze, miasto i przyrodę.

Na wystawie znajdują się trzy namioty dla trzech plemion: Morskich Wilków, Mieszczuchów i Leśnych Duszków. To tu dzieci i ich rodziny znajdą inspirację do spacerów, wycieczek i zabaw w mieście. W namiocie Morskich Wilków można łowić rybki, ładować kontenerowce, nadawać morsem albo bawić się łódeczkami na Motławie. U Mieszczuchów nie zabrakło bloków na Zaspie, jest sporo zabawy detalami architektonicznymi kamienic oraz okazji, by zaglądać w okienka CSW Łaźnia, gdzie ukryto dzieła sztuki współczesnej. Zielona trawa Leśnych Duszków zaprasza do relaksu, tu można poczytać, przyjrzeć się życiu w martwym drewnie i posłuchać głosów różnych ptaków. W każdej przestrzeni odwiedzające wystawę dzieci oraz dorośli mogą dotykać i bawić się do woli. „Zależy nam na tym, żeby tworzyć miejsca interaktywne, a jednak analogowe, inspirujące i przyjazne nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców” – mówią kuratorki wystawy z kolektywu Mamy Projekt. Na wystawie można też zrobić sobie rodzinne zdjęcie na tle ścianki prezentującej najciekawsze obiekty w Gdańsku. „Wystawa skierowana jest do rodzin z dziećmi – od zawsze najważniejszych gości naszego muzeum. Spojrzenie na Gdańsk oczami najmłodszych daje nową perspektywę odkrywania miasta, ciekawą również z punktu widzenia etnografii i antropologii współczesności” - podkreśla Waldemar Elwart, Kurator Oddziału Etnografii MNG.

mat. pras.