X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Taniec z kamerą na Short Waves Festival 2019

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:28
Short Waves Festival w Poznaniu odbędzie się po raz 11. Druga połowa marca w stolicy Wielkopolski wypełniona zostanie kinem krótkometrażowym z całego świata. 
Audio
  • Szymon Stemplewski opowiada o naborze do projektu Random Home Cinema, który jest częścią Short Waves Festival w Poznaniu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • Szymon Stemplewski o repertuarze Short Waves 2019. Taniec z kamerą w krótkim metrażu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
  • Ada Janiszewska relacjonuje to, co działo się na Random Home Cinema w Poznaniu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Short Waves Festival 2019
Short Waves Festival 2019Foto: mat. pras.

W trakcie dziesięciu lat tworzenia festiwalu stał się on rozpoznawalny wśród polskiej i europejskiej publiczności, a dla Poznaniaków to prawdziwe święto kina w ich mieście. Każdego roku 6 festiwalowych dni to ponad 60 wydarzeń, 300 filmów i około 7000 miłośników krótkich form filmowych uczestniczących w pokazach.

Festiwal to przede wszystkim różnorodność: gatunkowa, stylistyczna, estetyczna i tematyczna. Przejawia się ona nie tylko w zróżnicowaniu filmów, ale też w sposobie ich prezentacji. Pokazy konkursowe klasycznie oglądamy w kinie, teledyski w klubie festiwalowym, a na sekretnych domówkach i w ramach KINO FORMY czeka na nas dodatkowa oprawa muzyczna i performatywna. Różnorodna jest nasza publiczność, dlatego w programie znajdą się także filmy dla dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

KONKURSY

Trzonem programu festiwalu jest program konkursowy - w ramach tegorocznej edycji zostaną zrealizowane 4 konkursy: Konkurs Międzynarodowy, otwarty na filmy z całego świata trwające do 30 min., Konkurs Polski dedykowany wyłącznie krajowym produkcjom, Dances with Camera - wyjątkowy konkurs filmów tańca oraz Urban View, czyli przegląd filmów o architekturze i przestrzeni miejskiej. Pula nagród w konkursach wynosi 52 tys. złotych, a o ich przyznaniu zadecyduje międzynarodowe jury oraz publiczność.

INTERNATIONAL COMPETITION

Konkurs Międzynarodowy to bez wątpienia najważniejszy komponent festiwalu filmowego. Zaprogramowanie go to wielka przyjemność, ale przede wszystkim ogromne wyzwanie - spośród setek zgłoszeń dokonaliśmy selekcji kilkunastu międzynarodowych produkcji, które wyjątkowo nas poruszają, a także w atrakcyjny sposób podejmują intrygujące zagadnienia lub wręcz przeciwnie - obrazują dylematy życia codziennego.

W Konkursie Międzynarodowym znalazło się 21 filmów, wyprodukowanych w 23 krajach. Ułożone zostały w cztery zestawy, luźno ze sobą powiązanie wiodącą linią tematyczną: program NEVER ALONE interpretuje zagadnienie życia w grupie lub w samotności, DECISION TIME traktuje o niełatwych wyborach i ich nieuchronnych konsekwencjach, FEAR NOT nakłania do konfrontacji z rozmaitymi lękami, natomiast ME & YOU przygląda się nieoczywistym relacjom.

Autorzy konkursowych filmów posiadają wyśmienite wyczucie medium filmu. Poddają je rozmaitym eksperymentom i śmiało obierają własne ścieżki artystycznego rozwoju, czego efektem jest oryginalne, wciągające, ambitne kino krótkometrażowe.

KONKURS POLSKI

Konkurs Polski stał się już stałym punktem programu Short Waves Festival. Rodzima scena krótkiego metrażu prężnie rozwija się i zasługuje na coroczną rewizje. Dzięki debiutującym młodym twórcom konkurs zyskuje powiew świeżości i z roku na rok ewoluuje

DANCES WITH CAMERA

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. Program Dances with Camera jest częścią Short Waves Festival już od 6. lat, prezentując wyselekcjonowane filmy tańca z całego świata.

URBAN VIEW

Tegoroczna selekcja Urban View podejmuje tematykę przynależności do miejsca oraz stawia pytanie, na ile świadomie konstruujemy przestrzeń wokół siebie.

OUTSIDE THE BOX: Fokus na Azję Południowo – Wschodnią

Festiwalowe motto OUTSIDE THE BOX jest zachętą do wyjścia poza utarte schematy myślenia oraz otwarcia się na świat i pozaeuropejskie estetyki filmowe. Z tego powodu tegoroczny program fokusowy jest poświęcony kinematografii Azji Południowo-Wschodniej.  Na zaproszenie Short Waves Festival, trzy programy filmowe przygotował kurator John Badalu, a program fokusowy to łącznie 16 filmów twórców pochodzących z  Kambodży, Filipin, Tajlandii, Malezji, Indonezji i Wietnamu.

W programie znajdują się trzy zestawy filmów z Azji, stworzone w bardzo różnych technikach i gatunkach.

SOUTHEAST ASIAN DELIGHTS

Najlepsze filmy z Południowo – Wschodniej Azji, program prezentuje tematy dotyczące płci, patriarchalizmu, zanikających wspomnień, codzienności, sposobów życia nakierowanych przeciw siłom wojskowym. Filmowcy borykając się z cenzurą stoją przed wyzwaniem, jakim jest znalezienie kreatywnego sposobu opowiadania historii i naginania granic własnej pracy.

Zachwycające, śmiałe i momentami zabawne.

NEW FRONTIER

Przy użyciu świateł, dźwięku, tekstu i form abstrakcyjnych, czasem zaschnięte w absurdzie – filmy w tym programie wskazują na społeczne problemy i krytykę dzisiejszego, szybko zmieniającego się świata. Osobiste filmy, jednak prezentujące wiele oblicz tradycyjnych opowieści południowo - wschodniej Azji.

Częścią festiwalu Short Waves jest też Random Home Cinema. Ruszył nabór do tego projektu. - To taka filmowa domówka w ciemno, do której zapraszamy poznaniaków już od kilku lat, żeby się przyłączyli, otworzyli swoje mieszkania dla gości festiwalowych , dla publiczności - mówi w audycji "Pierwsze słyszę" Szymon Stemplewski, założyciel, organizator i koordynator Festiwalu.- To wyjątkowa sprawa. Filmy możemy zobaczyć w kameralnej atmosferze. Widzowie dowiadują się w dniu imprezy, gdzie dany pokaz się odbędzie i nie wiedzą jaki film będzie wyświetlany - dodaje.  

Short Waves Festival 2019
19-24.03.2019
Poznań

mat. pras./pj/ac

Zobacz więcej na temat: Poznań kino KULTURA FILM