X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piosenki na 100-lecie. Alibabki "Wash-Wash-Ska"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:01
- W 1965 roku mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że otwiera się w historii polskiej muzyki nowy rozdział - mówi Mirosław "Maken" Dzięciołowski.- Fakt, że Alibabki były pionierkami jamajskiego ska w Polsce został odkryty kilkadziesiąt lat później - dodaje. 
Audio
  • Mirosław "Maken" Dzięciołowski opowiada o utworze zespołu Alibabki "Wash-Wash-Ska" (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Żeński zespół wokalny Alibabki w Opolu - 1972 rok
Żeński zespół wokalny Alibabki w Opolu - 1972 rokFoto: PAP/Tadeusz Zagoździński

- W latach 60. byliśmy izolowani od świata zewnętrznego. Bardzo mało muzyki zagranicznej docierało do naszego kraju - mówi Czwórkowy dziennikarz. - Wielką zagadką, do dziś nierozwiązaną, jest to, jak do polski dotarła jamajska muzyka. Pierwszym wykonawcą, który zaprezentował w Polsce jamajskie wibracje była grupa Alibabki. Ta grupa, legenda polskiej muzyki lat 60. i 70, żeński sekstet, w 1965 nagrał swojego pierwszego singla w rytmach Jamajka ska - opowiada. 

Jaki był początek mieszania się kultury polskiej z jamajskimi rytmami? Czy autorzy tego singla, 4 piosenek, kiedykolwiek byli na Jamajce? Jakie były te jamajskie rytmy w piosence "Wash-Wash-Ska"? O tym w nagraniu rozmowy z Mirosławem "Makenem" Dzięciołowskim. 

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Chór i Orkiestra Polskiego Radia "Do roboty"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:00
- Na pierwszy rzut ucha można odnieść wrażenie, że ta piosenka utrzymana jest w duchu komunizmu. Nic bardziej mylnego - zaznacza dziennikarz muzyczny Norbert Borzym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. "Kiedy będziesz zakochany" Bronisław Chorowicz

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:04
- Bronisław Horowicz, wspaniały, świetny, mądry człowiek. Tacy ludzie tworzyli piosenki naszego stulecia - opowiadał o autorze piosenki "Kiedy będziesz zakochany" dziennikarz Radiowej Jedynki Zbigniew Krajewski.
rozwiń zwiń