100 na 100. "Piosenka o mojej Warszawie" Mieczysława Fogga

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 13:53
"Piosenka o mojej Warszawie" Mieczysława Fogga powstała w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego i śpiewana była długo po wojnie w słynnej Cafe Fogg, gdzie na co dzień usłyszeć można było jednego z największych piosenkarzy tamtych lat.
Audio
  • Norbert Borzym o utworze "Piosenka o mojej Warszawie" w wykonaniu Mieczysława Fogga (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Mieczysław Fogg
Mieczysław FoggFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

fogg pap 1200.jpg
Z podwórka na scenę z Mieczysławem Foggiem

W czasie okupacji i Powstania artysta był członkiem AK, znanym pod pseudonimem Ptaszek. Przede wszystkim śpiewał, podtrzymując na duchu mieszkańców stolicy. - W ciągu 63 dni batalii dał 104 występy w różnych miejscach, m.in. w schronach, czy szpitalach polowych, a za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych - wyliczał dziennikarz muzyczny Czwórki Norbert "Bert" Borzym.

Przed wojną Fogg nagrywał ponad 100 piosenek rocznie, a w 1937 roku zwyciężył w ogólnopolskim plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego piosenkarza, ustanowił też rekord sprzedaży płyt, a singiel z utworem "Ta ostatnia niedziela" rozszedł się w Polsce w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.

Twórczość Mieczysława Fogga wciąż doceniana jest przez twórców i słuchaczy, w 2008 roku kompilacja jego utworów wydana została na dwóch płytach pt. "Cafe Fogg". Jak przebiegała burzliwa kariera legendarnego wokalisty? O tym w nagraniu materiału reporterskiego Norberta Borzyma. W nagraniu całej audycji "Muzyczny Lunch" utwór "Piosenka o mojej Warszawie" >>>

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duet Catz ’N Dogz: walczymy ze stereotypami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 17:00
W "Muzycznym Lunchu" Wojtek i Grzesiek, czyli duet Catz'N Dogz, jeden z najważniejszych projektów na polskiej scenie muzyki elektronicznej ostatnich lat, opowiadali o ich najbliższym, objętym patronatem Czwórki koncercie w warszawskim Klubie Smolna, a także o fonograficznych projektach Pets i Step Recordings. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Manaam "Nocny Patrol"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 15:58
- W muzyce szukam niedomówień, barku dosłowności, a jednocześnie emocji i przekazu. "Nocny Patrol" jest właśnie takim utworem - mówił Marcin Kusy, dziennikarz muzyczny Radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albo Inaczej 2. Operacja na klasyce polskiego hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 20:06
- Rosalie., Fismoll, Piotrek Zioła, Ralph Kaminski i inni uczestniczący w projekcie artyści dostali teksty legendarnych hiphopowych numerów i sam byłem zaskoczony, że potrafili za ich pomocą opowiedzieć historie o sobie - opowiada Witek Michalak, pomysłodawca cyklu wydawniczego "Albo Inaczej 2".
rozwiń zwiń