Spirograf i inne wynalazki Brunona Abakanowicza

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 17:39
Bruno Abakanowicz to wynalazca i matematyk, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. - Dzięki jego odkryciom mieliśmy bardzo duży postęp zarówno jeśli chodzi o technologie, elektryczność, jak i matematykę - mówił Łukasz Badowski.
Audio
  • Wynalazki Brunona Abakanowicza. Jak zrewolucjonizował polską matematykę? (Stacja Nauka/Czwórka)
Spirograf
SpirografFoto: Nor Gal/Shutterstock.com

zegarek moda czas 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie: zegarki Antoniego Patka

- Jednym z jego wynalazków było urządzenie o nazwie Integra, które pozwalało bardzo dokładnie scałkować krzywą matematyczną, czyli wykonać operację liczenia powierzchni zakreślonej pod krzywą. To ma niesamowite znaczenie dla konstrukcji i obliczania naprężeń, w ogóle dla działalności inżynierskiej - tłumaczył fizyk, dziennikarz naukowy i redaktor Polskiego Radia RDC. - To jego wielkie osiągnięcie, ale przypisuje mu się także wynalezienie m.in. spirografu. Urządzenie to zostało zresztą ponownie opatentowane w XX wieku jako zabawka. 

Bruno Abakanowicz prywatnie był… znajomym Henryka Sienkiewicza. O ciekawostkach związanych z życiem tego wynalazcy, ale także o samym spirografie i jego zastosowaniu w nauce - w materiale reporterskim Marty Hoppe.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 14.40

kd

Czytaj także

Zimą brakuje zieleni. Skąd więc bierzemy tlen?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 13:45
- Są miejsca na świecie, gdzie las przez cały rok pracuje na to, aby na Ziemi był odpowiedni poziom tlenu. Są to na przykład strefy tropikalnych lasów deszczowych - przekonuje specjalistka z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jan Szczepanik i kolory zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 14:01
Nic dziwnego, że Jana Szczepanika nazywają genialnym samoukiem z Tarnowa. To jemu zawdzięczamy kolorową telewizję, kamizelki kuloodporne, zdjęcia barwne, a być może nawet sukces firmy Kodak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 na 100. Jak Mieczysław Wolfke wynalazł hologram

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 14:37
Wirtualna rzeczywistość, kino 3D wymagają specjalnych okularów, ale istnieje rozwiązanie, które pozwala obcować ze sztucznymi, trójwymiarowymi obiektami bez dodatkowych gadżetów. To wszystko dzięki Mieczysławowi Wolfke.
rozwiń zwiń