Piosenki na 100-lecie. Krzysztof Komeda "Kołysanka"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 15:00
50 lat temu temu odbyła się światowa premiera filmu "Dziecko Rosemary" w reżyserii Romana Polańskiego. Muzykę do obrazu skomponował Krzysztof Komeda.  
Audio
  • Jak powstała najsłynniejsza kołysanka w historii kina? (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Mia Farrow na planie filmu Dziecko Rosemary w reż. Romana Polańskiego
Mia Farrow na planie filmu "Dziecko Rosemary" w reż. Romana PolańskiegoFoto: PAP/DPA/United Archives/Impress

Po raz pierwszy reżyser i kompozytor spotkali się 1957 roku, kiedy Polański poprosił Komedę o stworzenie muzyki do jego pierwszej etiudy filmowej zatytułowanej "Dwaj ludzie z szafą". Obaj twórcy na stałe wpisali się w historię światowej kultury i sztuki. Sprezentowali słuchaczom i wielbicielom kina najpiękniejszą kołysankę...

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Michał Zieliński "Serce w plecaku"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 15:10
Historia tej piosenki zaczęła się od wiersza. - Napisał go podoficer Wojska Polskiego Michał Zieliński za radą swojego pułkowego kapelmistrza na konkurs organizowany przez gazetę "Żołnierz Polski" w roku 1933 - opowiada dziennikarz muzyczny, Norbert Borzym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Elektryczne gitary "Ucieczka 5.55"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 14:23
- To historia Jana Kępy, który jako zastępca dowódcy strażnicy do spraw zwiadu WOP Pokrzywna zorganizował ucieczkę żołnierzy z Polski do amerykańskiej strefy okupacyjnej - opowiada Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar.
rozwiń zwiń