Sto wynalazków na stulecie. Cyklometr - odwrócona Enigma

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 10:00
Polscy matematycy rozpracowali Enigmę. Początkowo wszelkie kombinacje szyfru liczyli ręcznie. Cyklometr, który był jakby odwróconą Enigmą, zamienił wiele miesięcy prac szyfrantów na 20 minut.  
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Tomasz Mikołajczyk

- Cyklometr to jest urządzenie, które pozwalało automatyzować część obliczeń wymaganych żeby rozszyfrować depesze nadawane z użyciem Enigmy - wyjaśnia Cezary Szmidtke Centrum Nauki Kopernik. - Taka Enigma to był bardzo skomplikowany, ale wciąż mechaniczny, a częściowo elektryczny, sposób szyfrowania - dodaje. 

Czwórkowy ekspert odwołuje się do szyfru Cezara - najstarszego i najprostszego sposobu szyfrowania, który daje dwadzieścia kilka kombinacji. Enigma zaś dawała ich setki tysięcy. - Niemieccy inżynierowie zamiast użyć jednego rzędu liter i pod nim drugiego, zapisywali te litery na kolejnych krążkach - dyskach - wyjaśnia. - Za każdym razem gdy wpisywaliśmy w maszynie jakąś literę, jeden, lub kilka, z tych dysków obracał się - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Cyklometr pozwolił polskim matematykom obliczenia ręczne wykonywane przez kilka miesięcy zamienić na błyskawiczną pracę. O szczegółach tego wynalazków w materiale z cyklu "100 na 100". 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 17.10.2018

Godzina emisji: 12.44

pj/kd

Czytaj także

Antoni Szczerbowski – rewolucjonista w dziedzinie pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 16:10
Bohaterem dzisiejszego cyklu jest wynalzaca, którego technologia znacząco poprawiła jakość pracy polskich strażaków. Skonstruowany przez niego w XIX wieku wynalazek służył aż do lat 70-tych XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
rozwiń zwiń