Kevlar - włókno pięciokrotnie wytrzymalsze od stali

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 17:04
- Stefania Chwałek była córką polskich emigranów. Urodziła się w Pensylwanii, ale ze względu na wychowanie nigdy nie przestała identyfikować się z Polską - mówił Andrzej Fedorowicz, współautor książki "25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat". 
Audio
  • Stefania Chwałek i najtrwalszy materiał świata (Stacja nauka/Czwórka)
Kevlar - jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów został wynaleziony w laboratoriach DuPont w 1965 roku przez zespół badaczy pod kierunkiem Stephanie Kwolek.
Kevlar - jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów został wynaleziony w laboratoriach DuPont w 1965 roku przez zespół badaczy pod kierunkiem Stephanie Kwolek. Foto: TLaoPhotography/Shutterstock

Jej zespół badawczy stoi za jednym z najbardziej przełomowych odkryć w dziedzinie współczesnej chemii, a sama badaczka nieomal... została projektantką mody. - To było jej marzenie z dzieciństwa, które później zamieniła na medycynę. Studia były drogie, dlatego postanowiła zatrudnić się w laboratorium chemicznym DuPont, żeby na nie zarobić. Jak się okazało - została tam na ponad 40 lat.

Laboratoriom DuPont szukało alternatywy dla wynalezionego przed II wojną światową nylonu. - Tak narodził się pomysł nad rozpoczęciem poszukiwań materiału, który mógłby zastąpić stalowe druty. Substancja, którą wynalazła Chwałek była pięciokrotnie wytrzymalsza od stali - opowiadał.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Jak wyglądały prace nad jednym z najtrwalszych materiałów świata? W jaki sposób wynalazek Chwałek zrewolucjonizował świat chemii i do czego wykorzystywany jest współcześnie? O tym w materiale Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Justyna Majchrzak

Gość: Andrzej Fedorowicz (współautor książki "25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat"), Michał Ligodcki (snowboardzista, sportowiec olimpijski)

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 12.43

ac

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Polak, który wynalazł świetlówkę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:57
Na początku był ogień, który naszym przodkom oświetlał jaskinie, potem były to lampy oliwne, naftowe, gazowe i świetlówki. Swój udział w wynalezieniu tych ostatnich miał nasz rodak - Stefan Pieńkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Być strażakiem jak Józef Tuliszkowski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 14:56
- Józef Tuliszkowski był strażakiem z krwi, kości i powołania - mówi starszy brygadier Paweł Rochala, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. - Nie tylko był członkiem straży ogniowej, a i wiele jej oddziałów powołał do życia - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: MSBS "Grot". Na cześć polskiego generała

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 14:04
- W produkcji broni obecnie szuka się rozwiązań uniwersalnych - tłumaczył Mirosław Ziętarzewski, dyrektor Narodowego Muzeum Techniki.
rozwiń zwiń